2024 május 11

Tajvan miatt dühöng az óriás – most túllőttek a célon?

Kína az elmúlt évben folyamatosan fokozta a katonai nyomást Tajvannal szemben. Nagyobb számban küldött repülőgépeket, drónokat, bombázókat és más repülőgépeket a sziget közelébe a megfélemlítés fenntartása érdekében. A kínai haditengerészeti hajók és a légierő repülőgépei egyre közelebb mentek a tajvani területekhez. Erejüket fitogtatva többször is beléptek Tajvan légterébe ezzel tesztelve a sziget éberségét.

Tajvan újra felbőszítette az óriást – ezt Kína nem hagyja szó nélkül

Komoly következményekkel járhat William Laj, tajvani alelnök amerikai látogatása, amely ellen Kína már korábban is tiltakozott. Eddig is nagy volt a feszültség Kína és a szigetország között és a mostani látogatás csak olaj a tűzre. Köztudott, hogy Kínának nagy fájdalmat okoz, amikor Tajvan bármilyen kapcsolatot létesít az Egyesült Államokkal. Tavaly augusztusban Nancy Pelosi látogatása miatt több napig tartó gyakorlatot tartott Kína veszélyesen közel Tajvan partjaihoz. Azóta több hasonló találkozóra is sor került, és ezek miatt Kína erős szavakkal bírálta Amerikát és a szigetországot.

A helyzet annyira feszülté vált, hogy egy kis szikra is elég a háború kirobbanásához, ezért sokan tartanak tőle, hogy egy, a mostanihoz hasonló találkozó megadhatja a kellő lökést Kínának az invázió elindításához. A szakértők viszont bíznak abban, hogy Kína tanult az oroszok esetéből és látja milyen következményekkel jár a nyugat elleni háború, és inkább békén hagyja Tajvant. Az USA nem tűri Kína agresszióját, és segítségét ajánlotta fel. A múlt hónapban például a Fehér Ház egy 345 millió dolláros katonai segélycsomagot jelentett be Tajvan számára. Kína azonban nem hátrál meg, és Amerika lépései inkább bosszantóak számára, mint sem elrettentőek. Kína elmondta azt is, hogy a Tajvannak nyújtott katonai segítség sem rettenti őket el az egyesítési szándékuktól.

Újabb látogatás – mikor szakad el a cérna Kínánál?

Erős szavakkal kritizálta Kína Tajvant. Bajkeverőnek nevezte vasárnap a kínai külügyminisztérium William Laj tajvani alelnököt az amerikai látogatása miatt. A tárca azt is elmondta, hogy a Tajvani-szorosban éleződő feszültség forrása az, hogy Tajvan az Egyesült Államokra támaszkodva igyekszik függetlenedni. Kína azonban több évtizede szeretné már megszerezni a szigetország feletti irányítást. A szakértők 2027-re teszik egy esetleges kínai invázió legnagyobb esélyét. Kína az utóbbi három évben fokozta katonai aktivitását Tajvan körül. Rengeteg gyakorlatot tartott, és többször is beléptek Tajvan légterébe. A konfliktus súlyát emeli, hogy a világ legnagyobb gazdasága is a szigetország mögé állt.

Címlapkép: Shutterstock