2024 május 06

Támaszt találtak az amerikai tőzsdék

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 24,95 ponttal, 0,15 százalékkal 16 116,79 pontra csökkent. A mutató az elmúlt napokban folyamatosan esett. Az S&P 500-as mutató 0,26 ponttal, 0,01 százalékkal emelkedett, és 1862,75 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,07 ponttal, 0,05 százalékot emelkedett, és 4217,39 ponton zárt.

Rosszul indult a kereskedés: miközben az olajárak négyéves mélységbe zuhantak, a vezető nyugat-európai tőzsdék 1 százalékot bőven meghaladó veszteségben álltak, mert a befektetők aggódnak a lassuló világgazdasági növekedés miatt, és tartanak attól is, hogy két év után visszatér az európai államadósság-válság.

Az amerikai gazdaság erősödéséről tanúskodó friss adatoknak köszönhetően azonban megfordult a tendencia világszerte és a tőzsdeindexek emelkedni kezdtek. Az amerikai munkaügyi minisztérium adatai szerint 14 évi mélypontra estek az új munkanélkülisegély-igénylések a múlt héten, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pedig arról számolt be, hogy az ipari termelés a vártnál jobban nőtt szeptemberben.

Számos megfigyelőt meglepett és nagyon sokat lendített a New York-i tőzsdén, hogy James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke egy televíziós nyilatkozatában kijelentette: a Fed a beharangozott határidőnél tovább tarthatja fenn gazdaságösztönző célú eszközvásárlási programját az inflációs várakozások csökkenése miatt. A mennyiségi enyhítésnek nevezett program 2012 szeptemberében megkezdett harmadik körében a Fed eredetileg összesen havi 85 milliárd dollár értékben vásárolt hosszú lejáratú értékpapírokat. A keretösszeg leépítését decemberben kezdték meg, s az eddigi tervek szerint októberben állítanák le a jelenleg havi 15 milliárd dolláros programot.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]