2024 május 06

Kína nem tűri a provokációkat, amikor Tajvanról van szó

Tajvan függetlensége és bizonyos gazdasági, illetve hatalmi kérdések miatt a világ két legnagyobb gazdasága között egyre nagyobb a feszültség. A kapcsolatukra egy ideje már az egyik legnagyobb nyomást Tajvan gyakorolja. Az Egyesült Államok kiáll Tajvan szuverenitása mellett, és bevallása szerint készen áll megvédeni a szigetországot. Ezzel szemben Kína több évtizede szeretné már saját irányítása alá vonni Tajvant. Mindezt szeretné békésen megoldani, azonban már jelezte, hogy nem riad vissza az agressziótól sem. Tavaly augusztusban Nancy Pelosi látogatásával kezdődött a csipkelődés a két nagyhatalom között. Erre Hszi Csin-ping katonai gyakorlatokkal reagált, és megmutatta az ország katonai erejét, valamint a sziget bekerítését szimulálta. Ezen kívül az Egyesült Államok már többször is vádaskodott velük szemben, hogy az oroszokat segítik a háborúban, mert fegyvereket küldenek. Kína nem tűrte a provokációkat és csúnyán oda is szólt Amerikának. Ami az oroszok segítését illeti lenyugodott Amerika, és most már Kína segítségét kérték a háború békés megoldásában. A tajvani kérdés azonban nem oldódott meg és az elmúlt két hétben légi és vízi incidens is történt a két ország között.

Kína és Amerika találkozása

Május végén történt egy vadászgép incidens, amikor egy kínai vadászgép „agresszív” manővert hajtott végre egy amerikai katonai repülőgép közelében. Amerikának nem tetszett Kína manővere, és a szombaton történt újabb közeli találkozás tovább bőszítette őket, ugyanis a Tajvani-szorosban egy kínai hadihajó 137 méterre közelített meg egy amerikai rombolót. A kínai hadsereg beszámolója alapján figyelemmel kísérték a hajót, közeli találkozásról viszont nem tettek említést. „Az érintett országok szándékosan incidenseket generálnak Tajvan körül, és rosszindulatúan aláássák a regionális békét és stabilitást.”

Márciusi kinevezése óta első nemzetközi nyilvános beszédében Li Shangfu, a Kínai Népköztársaság államtanácsosa elmondta, hogy Kínának nincs problémája az ártatlan áthaladással, viszont a veszélyt árgus szemekkel figyelik. Washington azonban jelezte, hogy nem riad vissza a kínai nyomástól, és továbbra is rendszeresen át fogja hajózni és repülni a Tajvani-szorost. A feszültség tehát a két nagyhatalom között úgy tűnik továbbra sem fog enyhülni, azonban ennek még komoly következményei is lehetnek.

Forrás: portfolio.hu; aljazeera.com; apnews.com

Címlapkép: Shutterstock