2024 május 08

Akkumulátor projekt megvalósításába fogott az Alteo



A megújuló energiaforrás alapú, időjárásfüggő energiatermelő egységek térhódításával párhuzamosan egyre nagyobb igény jelentkezik a rendelkezésre álló szabályozó kapacitásokra. Az ALTEO Szabályozási Központ folyamatos fejlesztésének egyik legfontosabb célja is az, hogy mennyiségben és minőségben is választ adhasson a villamosenergia-rendszerben jelentkező folyamatosan növekvő szabályozási igényekre. A fejlesztések egyik formája az akkumulátoros energiatárolók létesítése.

Az ALTEO csoport első, 6 MW-os energiatárolóját Budapesten, a Zuglói Fűtőerőmű területén valósította meg 2018-ban. Jelen projekt keretében az ALTEO a Kazincbarcikai Fűtőerőmű területén építi fel a második energiatárolóját, 5 MW-os teljesítménnyel.

A kazincbarcikai akkumulátoros energiatároló kialakítása ugyanakkor eltér a jelenleg működő sztederd piacmegoldásoktól. A beruházás különlegessége, hogy nagy teljesítményű, energiatárolóra optimalizált akkumulátorok mellett elektromos autókhoz gyártott akkumulátorokat is beépítenek a rendszerbe. Az ilyen tekintetben különböző paraméterű akkumulátorok egységesített energia-menedzsmentjének fejlesztésére összpontosul a pályázat keretében végzett kutatás-fejlesztési tevékenység.

A kutatási eredmények megnyithatják az utat a más területeken már megfelelő teljesítményre nem képes, de még releváns kapacitással rendelkező akkumulátorok további hasznosítása felé is, így például hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az elektromos autók elhasználódott akkumulátorainak villamosenergia-tároló rendszerekben történő további hasznosítása kidolgozott folyamattá válhasson.

A projekt pályázati adminisztratív előkészítői munkái 2018.12.06-án kezdődtek meg, míg a kivitelezési munkálatok 2021 júniusában indulnak, a projekt pályázati zárása 2022.01.13-án várható.

Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program GINOP-2.1.2-8-1-4-16 azonosító számú Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék felhívásának keretében 227,84 millió Ft összegű vissza nem térítendő-, valamint 249,68 millió Ft összegű visszatérítendő hitel összegre nyert európai uniós támogatást kísérleti fejlesztési folyamatok megvalósítására.

A GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2017-00310 azonosítószámú projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.