2024 április 28

Veszik a Molt, mint a cukrot

Év elején még az év sztorijának tűnt a Mol. Egyrészt már akkor annyira szétcsapták az árfolyamot, ami még az INA-vitával együtt is kívánatossá tette a papírt. Másrészt, éppen oldódni látszott a Hernádi-ügy, s mindenki abban bízott, „vele vagy nélküle”, de gyorsan dűlőre jutnak Zágrábbal. Nos, azóta még lejjebb csúszott a kurzus, az INA-vita meg nyúlik, mint a rétestészta. Igaz, az újabb pletykák szerint Hernádi Zsolt a miniszterelnök tanácsadója lehet. Vajon megoldódna ettől valami? Annyi bizonyos, hogy a hétfő reggeli kereskedésben nyertesnek mutatkozott a Mol a korán jött másfél százalékos plusszal.

gazipar kút mol gazdasagtvEgy csokor jó hír

Több momentumot is pozitívumként értékelhet a piac – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Ilyen például, hogy megoldódni látszanak az ukrajnai gázszállítások. Hogy a Goldman Sachs semlegesről vételre módosította az ajánlását, a célárat is megemelve kissé, 15 900 forintról 16 ezer forintra. De kedvező hír, hogy csütörtökön megkezdődtek az egyeztetések Washingtonban a választott bíróság előtt a Mol és a horvát állam képviselői között.

Miként az is jól jött a kurzusnak, hogy kiderült, az OTP Alapkezelő vett egy nagyobb Mol pakkot a nyáron gyorsított könyvépítéssel meghirdetett aukción. Ami azért fontos, mert forró pénzek beáramlásától tartottak a befektetők, ám joggal gondolhatják, hogy az OTP nem önti a parkettre a részvényeket az első emelkedő hullámban, derékba törve egy esetleges felívelést.

Nem Hernádin múlik az egyezség

Hernádi Zsolt esetleges távozása azonban aligha tartja izgalomban a piacot. Az elemző szerint attól még nem oldódna meg az INA-ügy, ha a menedzsmentből kiszorulna a jelenlegi elnök-vezérigazgató. Nem az ő személye az akadálya a részvényesi szerződés módosításának, miként az INA két nagytulajdonosa közti vita is régebbi keletű, mint az úgynevezett Hernádi-ügy.

hernádi_gtvEmlékezhetünk, kezdettől tulajdonosi súrlódások forrása volt, hogy amíg a Mol az INA finomítók bezárását vagy felújítását szorgalmazta, a horvát állam politikai okokból nem támogathatta a leépítéseket, míg a költésvetés foglyaként költséges beruházásokban sem vehetett részt, ellenben minél nagyobb osztalék kivételében volt érdekelt. Az meg külön színezetet adott a vitának, hogy Zágráb az éppen kormányzó erők pártállásától függetlenül, káder kifizetőhelynek tekinti a horvát olajtársaságot, ezért foggal-körömmel küzd minden igazgatói székért.

Egyezségre várva

Miután az orosz szankciók miatt esély sincs a korábban kézenfekvő, gyors „válásra”, potenciális vevőjelölt ugyanis csak Keleten akadt volna. Valójában mindkét félnek az lenne a valós érdeke, hogy egyezségre jussanak a horvát olajtársaság irányítását illetően. Mert az elhúzódó vita lényegében azt jelenti, hogy a felek a saját profitjukat eszik. A horvát fél a finomítói ágazat alig halasztható beruházásait remélheti, míg a Molnak az INA kitermelési üzletága lehet érdekes.

A választott bírósági eljárások azzal kecsegtetnek, hogy végre feltűnik a Mol horizontján az INA-egyezség.