2024 május 03

Olaj – Esik az árfolyam, rohanjunk tankolni?

Az olajárak a múlt heti veszteségeket követően tovább romlottak a gyengülő kínai kereslet miatt. A Közel-Keletet és Oroszországot övező elhúzódó geopolitikai kockázat viszont korlátozta a további csökkenést.

Nagyot estek a referenciaindexek – mekkora a baj?

A Brent határidős jegyzése 12 centtel, azaz 0,2%-kal 81,96 dollárra csökkent hordónként. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) 21 centtel, azaz 0,2%-kal 77,8 dollárra esett. Mindkét olaj-referenciaindex fogyatkozott a múlt héten. A Brent 1,8%-kal, a WTI pedig 2,5%-kal a kínai hírek miatt. Mindez a világ első számú nyersolaj importőrének gyengülő keresletére utalt. A kínai keresletcsökkenés miatti aggodalmak felülmúlták az OPEC+ által végrehajtott kínálatcsökkentés meghosszabbítását” – mondta Hiroyuki Kikukawa, az NS Trading elnöke. Hozzátette: az amerikai foglalkoztatási adatok kedvezőtlen jelei arra késztettek néhány kereskedőt, hogy változtassanak álláspontjukon.

Nagy hatással lesz az olaj árfolyamra a Fed döntése

„A veszteségeket a megnövekedett geopolitikai kockázat fogja korlátozni, mivel fennáll annak a lehetősége, hogy nem sikerül tűzszünetet kötni a Hamász és Izrael között. Az orosz-ukrán konfliktus a szomszédos országokra is kiterjedhet” – mondta Kikukawa. A múlt heti adatok szerint februárban felgyorsult az amerikai munkahelyek számának növekedése, de a munkanélküliségi ráta emelkedése és a bérnövekedés mérséklődése miatt a Federal Reserve várható júniusi kamatcsökkentése továbbra is függőben maradt. Kína a múlt héten 5% körüli gazdasági növekedési célt tűzött ki 2024-re, amit sok elemző ambiciózusnak nevezett, ismervén a jelenlegi lendületet.

Kína rendesen visszavett a költekezésből

Az ország nyersolajimportja nőtt az év első két hónapjában 2023 azonos időszakához képest, de gyengébb volt, mint az előző hónapokban. Ezzel folytatódik a világ legnagyobb vásárlójának fogyatkozó vásárlási kedve. Az OPEC+ a hónap elején megállapodott abban, hogy a második negyedévre is kiterjesztik a napi 2,2 millió hordónyi önkéntes olajkibocsátás-csökkentést. „Az OPEC+ önkéntes termeléscsökkentési megállapodásának második negyedévig történő meghosszabbításával az olaj piaca szűkülni fog, ahogy a kereslet kilábal a szezonális mélypontból” – írták az ANZ Research elemzői.

Forró a helyzet a közel-keleten és kelet-európában

A Közel-Keleten Iszmail Haníje, a Hamász vezetője vasárnap Izraelt hibáztatta a tűzszüneti tárgyalások hátráltatásáért és a Hamásznak a gázai háború befejezésére vonatkozó követelésének elutasításáért. Azt nyilatkozta ugyanakkor, hogy a csoport továbbra is tárgyalási megoldást keres. Oroszországban és a szomszédos országokban is növekszik a feszültség, ami félelmet kelthet egy Ukrajnán kívüli konfliktus eszkalálódásának lehetősége miatt. Moldova elnöke aláírt egy védelmi együttműködési megállapodást Franciaországgal. Az elnök arra hivatkozott, hogy Oroszország megújította erőfeszítéseit Moldova destabilizálására. Szerintük, ha Putyin elnököt nem állítják meg Ukrajnában, akkor tovább fog masírozni a környező országokba.

Borítókép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!