2024 május 06

Kapaszkodjunk, mostantól a gáz lesz az új olaj

A háború kirobbanása miatt radikálisan átalakult az európai gáz piaca. Egy évvel ezelőtt még Európa Putyin alárendeltje volt, de aztán az uniós országok összefogása megtörte az oroszok befolyását. Az a piac, amely egészen a közelmúltig szinte teljesen el volt szigetelve, és árakat csak az Oroszország és Norvégia közötti csővezeték áramlási dinamikája befolyásolta, mostanra hatalmas változásokon esett át. A gáz árfolyamára már rengeteg mozgatórugó hatással van, az LNG-rakományok mozgásától kezdve a hőmérsékleten át, a Kína és Tajvan közti feszültségekig. Ez óriási mértékben felgyorsította a gázpiac globalizációját, amelyet elemzők és a piaci szereplők már az „új olajnak” neveznek, kifejezetten geopolitikai szempontok miatt. „A földgáz olyan lett, mint az olaj, mivel az LNG szállítmányokon keresztül globális árucikké vált, és az elmúlt év eseményei miatt sokkal nagyobb geopolitikai jelentőségre tett szert,” fejtette ki véleményét Glenn Rickson, az S&P Global Commodity elemzője.

(www.shutterstock.com)

A gázpiac rugalmasságának szinte teljes forrásává vált az LNG, mert a Norvégiából érkező csővezetékek általában teljes kapacitással működnek, és az Észak-Afrikából származó import korlátozott bővítési kapacitással rendelkezik. Ezért az LNG piacon tapasztalt kereslet-kínálat egyensúly válik a piac legfontosabb tényezőjévé. Ezért a kínai gazdaság fellendülésének kérdése továbbra is erősen foglalkoztatja az európai országokat. A kínai gazdaság fellendülése jelentős kínálati szűkösséghez vezethet a tárolók feltöltésének időszaka előtt.

Kritikus időszak érkezik – jöhet a tárolók feltöltése

A szokásosnál melegebb időjárás megmentette Európát Putyin haragja elől. Az időjárásnak és az összefogásnak köszönhetően hatástalanítottuk Putyin legnagyobb fegyverét. Most viszont a figyelem a tárolók feltöltésére irányul. Bár a rövidtávú határidős gázkontraktusok jelenleg kényelmesen 40 euró közelében ingadoznak, hosszabb távon egyre nagyobb gondokkal nézünk szembe. A hosszabb távú világpiaci gázár érezhetően emelkedésbe kezdett, és két hét alatt 9%-kal lett drágább. Ez pedig nagyon jól jelzi, hogy az aggodalom egyre inkább a következő fűtési szezonra irányul. A Morgan Stanley elemzői szerint viszont már augusztusra megtörténhet a tárolók feltöltése, sokkal hamarabb, mint tavaly.

Forrás: spglobal.com; portfolio.hu

Címlapkép: Shutterstock