2024 május 06

Európát is megrengetheti az USA leállása

A kötvénypiac résztvevői szerint ez az eset a 2009-es állapotnál rosszabb következményekkel járhat. A washingtoni zűrzavar éppen akkor következik be, amikor a világgazdaság egy sor fenyegetéssel már sikeresen megbirkózott. Ha az amerikai kongresszus nem emeli meg a kormányzati adósság felső szintjét, a következmények az eurózóna törékeny fellendülését is kisiklathatják, túlzottan mélyíthetik továbbá a gazdaság lassulását a fejlődő országokban, ami jól példázza mennyire függő maradt a világgazdaság Amerika állapotától.

Elmaradnak egyes adatközlések

Az USA kormányának részleges leállása miatt egyes adatközlések is elmaradnak. Kedden nem publikálták az augusztusi építőipari kiadásokra vonatkozó kimutatás. S egyelőre úgy tűnik, hogy hiába várják majd a befektetők a piacokat nagy mértékben befolyásoló havi amerikai foglalkoztatási adatot pénteken. A magáncégek adatismertetésében ugyanakkor nem várható fennakadás. Ma közölte az ADP a magánszektorban foglalkoztatottak számának szeptemberi alakulására vonatkozó információkat. Az amerikai beszerzésimenedzser-intézet (ISM) pedig csütörtökön jelenik majd meg.

Óriási károkat okozhat az adósságplafon fenntartása

Az USA szövetségi kormányának hatalmas gépezete kedden megkezdte a leállást, miután a törvényhozók hétfőn éjszaka nem voltak képesek egy új költségvetésben megállapodni és visszautasították a jelenleginek meghosszabbítását. A Szenátus nem tesz új lépéseket, amíg a Kongresszus nem lesz nyitott a tárgyalásokra.

A Fehér Ház szóvivője, Jay Carney hiába fejezte ki aggodalmát kedden a gazdaság feltételezhető lassulása miatt, messze több kárt okozhat az adósságplafon esetleges szinten tartása, mint mindaz, ami eddig történt.

A következmények egyenesen felmérhetetlenek, de kétségtelenül katasztrófát jelentenek. A republikánusok igencsak kockázatos stratégiája alapvetően fenyegeti a világ legnagyobb gazdasági erejét – éppen azt a gazdaságot, amely képes stabilizálni a teljes világgazdaság folyamatait.

Éppen elég veszélyt jelent a többi gazdaságra a Fed eddig még ki nem próbált monetáris szigorítása, az úgynevezett karcsúsítás, amit szeptemberben csupán elhalasztottak, mivel maga a szigorítás emlegetése máris nem kívánt módon emelte a kamatokat, és tőkekivonást eredményezett a fejlődő országokból. Ilyen időszakban a bizonytalanság növelése a legkevésbé kívánt tényezőként jelenik meg a szereplők számára.

Technikai értelemben összeomolhat az USA

Az október 17-i határidő után – új limit megállapításának hiányában – az USA kormányzata technikai értelemben összeomlik. Ha – akárcsak pár napon keresztül – nem tud kamatokat fizetni az államkötvényekre, ez aláássa a pénzpiacok alapvető fundamentumait, miszerint éppen az amerikai kincstárjegy a legbiztosabb befektetés.

Menekülhet a tőke

A befektetők jó része, mind az USA-ból, mind Európából kivonja majd pénzét. Lehet, hogy készpénzt, vagy aranyat tartanak, de nem lesznek hajlandók országok adósságát finanszírozni, emiatt az euró válsága visszajön. A konzekvenciák olyan szélesek, hogy a befektetők jelenleg ezt egyszerűen elképzelhetetlennek tartják, és remélik a tárgyaló pártok kompromisszumát. A piac azonban előretekint, figyelik a részvények és kötvények leálláskori árait. Ez azonban nem mérhető fel a teljes leállás (adósságplafon elérése) esetére, mert Amerika még sohasem szegte meg a kötvényekbe foglalt fizetési ígéretét.

A befektetők újragondolnák nézeteiket olyan országok kötvényeivel kapcsolatban, mint Spanyolország vagy Olaszország, ami az érintettek számára magasabb kölcsönkamatokat jelentene, éppen mély átalakulásuk időszakában. Különösen azért, mert európai gyakorlattá vált, hogy a hitelezőknek részt kell vállalniuk az ország fizetésképtelenségének elhárításában, mint Görögországban vagy Cipruson.

Mi várható?

Egyes republikánusok jelezték, hogy a leállással nem értenek egyet, és az Obama kormány esetleg előállhat egy kreatív finanszírozás gondolatával, ha az adósságplafon esetleg elérésre kerül, mód nyíljon a kötvények kamatának kifizetésére a szövetségi állam új hitelfelvételeinek korlátozása esetén is.

Vannak, akik a korábbi, 21 napig tartó 1995-ös leállás tapasztalatai alapján elenyésző hatást várnak Európában. Mások kevésbé bizakodóak, rámutatva az 1995-ös és a jelenlegi helyzet közötti különbségekre. Akkor az USA jóval kisebb adóssággal, munkanélküliséggel, és erős növekedéssel működött, egyidejűleg pedig nem volt válság Európában.

A leállás hatása elsősorban az időtartamától függ. Európa az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnereként szintén meg fogja szenvedni, ha az amerikai gazdaság lelassul, a 800 ezer hazaküldött dolgozó nem kapja meg a fizetési csekkjét, a szerződéseknek az állam nem tesz eleget, és az emberek bezárás miatt vakációjukat nem tudják a nemzeti parkokban eltölteni. Kisebb kereslet lesz minden európai termékre, a magyar Suzukitól a francia kozmetikumokig. Emellett a dollár tovább veszítheti értékét az euróval szemben, ami az európai termékek vásárlását az USA-ban költségesebbé teszi.

Lenne ok az aggodalomra

A washingtoni politikai patthelyzet növeli az üzleti döntések bizonytalanságát, így extrém bizonytalanná válnak bizonyos beruházások, és a munkahelyek jövője.

Nem változtat az EKB

Az EKB szerdai ülésén nem változtattak a 0,5 százalékos irányadó rátán. A monetáris politikai döntéshozó ülést követő tájékoztatón Mario Draghi, az intézmény elnöke megerősítette az euróövezeti pénzintézet elkötelezettségét a gazdaságösztönző célú, “laza” monetáris politika folytatása mellett.

Adatok szerint Franciaországban és Németországban a beruházások szintje 10 %-kal van a 2007-es szint alatt, míg Olaszország és Spanyolország esetében 30 %-os a lemaradás, és tovább esik a mutató… Az Eurózóna munkanélküliségi rátája augusztusban 12 %, 19,23 millió ember hiába keres munkát – a hivatalos statisztika szerint.

Az új fenyegetés ezúttal Olaszországban lépett fel. Enrico Netta által vezetett kormány megpróbálja Silvio Berlusconi által kierőltetett kormányválságot túlélni. Ennek legutóbbi fordulóját sikerrel teljesítették (Enrico Letta olasz miniszterelnök ma könnyedén megnyerte a bizalmi szavazást az olasz szenátusban), ám ha ez végül mégsem sikerülne, kérdésessé válik az olaszok képessége a reformokra, és reménytelenné válhat a felhalmozott adósság visszafizetése. Emiatt tesztelésre kerülhet a piacokon az ECB elkötelezettsége az olasz kötvénypiac fenntartására. Eddig lefelé haladtak az olasz kötvények hozamai, a jövő bizonytalan.