2024 május 09

Forint – fellélegzést láthatunk, merre tovább?

Ahogyan arról mi is beszámoltunk, jelentős esést szenvedett el a magyar fizetőeszköz a héten. A forint az euróval szemben 390 fölé emelkedett, tegnap pedig a legnehezebb pillanatokban 392 környékére gyengült a hazai pénznem. Úgy tűnik, hogy némi fellélegzés érkezett azóta a forint piacára, bár jócskán 390 alatt jár ugyanis az EUR/HUF keresztárfolyam.

Forint – rossz hírek, jó hírek

A forint gyengülése kedden indult be igazán. Akkor érkezett a hír, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) megemelte a finanszírozási igényt terveiben, és eurókötvény kibocsátására is sor került. Az 1,75 milliárd eurós kötvénykibocsátás lehetséges előnyeiről és hátrányairól itt írtunk bővebben. Emellett a Bloomberg ekkor közölte, hogy a magyar állam ajánlatot tett a Budapest Airport többségének megvásárlására, ez pedig értelemszerűen megvalósulás esetén jelentősebb költségvetési teherrel jár. A hírt azóta a jelenlegi többsége tulajdonos megerősítette. Aztán tegnapelőtt a lengyel jegybank váratlan kamatvágása csökkenthette a bizalmat általában véve a régiós devizák iránt.

Jó hír lehetett ma, hogy tovább javult a magyar külkereskedelmi mérleg egyenlege. Júliusban 697 millió eurós többlet keletkezett, a deviza beáramlása Magyarországra egyértelműen pozitív befektetői megítéléssel járhat. Szintén mai hír, hogy 16,4 %-ra csökkent augusztusban az év/év alapú infláció. Még mindig messze vagyunk tehát az egy számjegyű pénzromlástól, de fokozatosan folytatódik az infláció esése. Ez pedig a forint számára is nagyon fontos jegybanki monetáris politikára is hatással lehet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) célja ugyanis az árstabilitás elérése és majd fenntartása, a várható kamatpályát és így a forint piaci megítélését nagyban alakítják az inflációs adatok. Mindenesetre az EUR/HUF kurzus ma már 385 közelébe süllyedt, jelentősnek mondható tehát a forint visszaerősödése.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!