2024 május 05

Még az idén élénkülhet a vállalati hitelezés

Ma indul az NHP+, vagyis a jegybank kiterjesztett Növekedési Hitelprogramja. Bár ennyire azért mégsem eszik forrón a kását, mert a banki átfutás várhatóan 1-2 hónapos is lehet.

Átvállalják a kockázat egyik felét

A konstrukció

Egy kkv maximum 500 millió forintot kaphat az új konstrukcióban, és az egy vállalkozás által felvett hitelből legalább 70 százaléknak beruházási hitelnek (ideértve a lízinget is) kell lennie. Ezzel kívánja a jegybank elérni, hogy ne hitelkiváltásra használják a vállalkozások az új hitelt, valamint a forgóeszköz-finanszírozásra (többek között az EU-s támogatások előfinanszírozására) csak korlátozott mértékben van lehetőség.

Ahogy már korábban közölték, a jegybank új, célzott monetáris lazító eszköze a kis- és középvállatok (kkv) hitelezését támogatja és a változatlan NHP program 500 milliárd forintos keretösszegén felül további 500 milliárd forintot különítettek el az új NHP+ konstrukcióra – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Hozzátéve: a program keretében a hitelek 2,5 százalékos kamatláb mellett lesznek elérhetők és az MNB legfeljebb 5 évig a hitelezési veszteségek 50 százalékát átvállalja a bankoktól. A garancia évente legfeljebb az egyes hitelintézetek által az ezen konstrukció keretében fennálló hitelportfólió 2,5 százalékának erejéig érvényes.

Makrogazdasági szempontból a plusz program további 0,5 százalékot adhat hozzá a GDP növekedéshez az MNB előzetes számításai szerint. Míg a kockázatmegosztásból származó költség az 5 év alatt maximum 62,5 milliárd forint lehet.

A kamatmarzs tágítása lenne piac-konform lépés

mnb jegybank TFJól látja a Magyar Nemzeti Bank, hogy a program sikeréhez, illetve a hitelfelvevői kör bővítéséhez a hitelkockázatot kell enyhíteni, ugyanis a bankok eddig az alacsony kockázatú cégeket részesítették előnyben – vélekedett Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője. Szerinte azonban a jegybank mostani lépése, vagyis a kockázat egyik felének átvállalása nem piac-konform megoldás.

Szerencsésebb lett volna, ha a 2,5 százalékosnál tágabb kamatmarzsot határoznak meg, mert a kereskedelmi bankok felkészültek arra, hogy „belőjék” egy vállalat kockázatát, s ahhoz igazítsák a hitelkamatot. Ám ezúttal nem erről van szó.

Újraépülhet a bizalom

Az elmúlt hónapok tapasztalatai azt mutatták – folytatta Török Zoltán (Raiffeisen), hogy a hitelkiáramlás stabil, de a lehetőségekhez képest fékezett. Nos, nem az NHP+ lesz a megoldás, hanem a javuló gazdasági teljesítmény, illetve a kormány kiegyezése a bankszektorral újraépítheti a bizalmat. És ezen hatások nyomán javulhat a bankok hitelezési képessége, s bízhatunk abban, hogy még az idén élénkülhet a vállalati hitelezés.