2024 május 09

Miért kell a zárolás? Elemezték a kormány lépéseit

Jöhetnek még további lépések

Abban is egyetértettek a megkérdezettek, hogy a most bejelentett intézkedéseken túl születhetnek még a 2,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt garantáló további lépések.

Török Zoltán, a Raiffeisen bank makroelemzője és Fazakas Péter, a Buda-Cash Brókerház elemzője is úgy vélte, hogy a zárolás az Európai Bizottság megnyugtatását is szolgálja. Török Zoltán azt is megjegyezte, hogy a hiány egyelőre nem alakul veszélyesen, bár az első félévi időarányos deficit a szokottnál kicsit magasabb volt.

europai_bizottsag_130311A nemzetgazdasági miniszter által csütörtökön bejelentett 110 milliárd forintot érintő mostani zárolás szinte kényszerű lépés a kormány számára, mert mindenképp meg kívánja akadályozni, hogy az ország visszakerüljön az uniós túlzottdeficit-eljárás alá – mondta a Buda-Cash Brókerház elemzője. Varga Mihály megerősítette: az idén várható valamiféle konverzió a devizahiteleknél, ám arra törekszenek, hogy ez semmilyen szinten ne terhelje a költségvetést. Azokat a félelmeket igyekezett elosztatni, hogy a devizahitelek tervezett átváltásának lehet költségvetési hatása – emlékeztetett Fazakas Péter.

Az is felvetődött korábban, hogy a banki különadó egy részét elengedné a kormány annak fejében, hogy a bankok – most még nem ismert módon – konvertálják a devizahiteleket. Ennek azonban mérséklődött az esélye, ami szintén javíthatja a költségvetés pozícióját, vélekedett az elemző, hozzáfűzve, hogy mindez persze a bankok helyzetét ronthatja.

A kormány elkötelezettsége látszik a tekintetben, hogy tartsa az unió által elvárt a költségvetési hiányt, de további intézkedésekre is sor kerülhet. Valószínűnek tűnik, hogy a devizahitek átváltásának költségeit döntően a bankoknak kell majd viselniük. Ez nem egyszeri nagy leírás, hanem időben elhúzódó folyamat lesz – jegyezte meg.

Még megúszhatjuk az eljárást

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta: úgy tűnt, hogy megúszható az idei év kiigazítások nélkül, mivel nőttek az adóbevételek az utolsó egy-két hónapban. Több tényező azonban, például a közmunkaprogram, vagy az újabb brüsszeli szankciók híre szintén növeli az állami kiadásokat.

A mostani 0,3 százalék körüli GDP-arányos kiigazítással fedezhetők a többletkiadások, amelyek 100-120 milliárdra tehetők. Nem világos – emelte ki a vezető elemző -, hogy mit tervez az állam a devizahiteles program keretében, mekkora szerepet vállal abban, és kérdésesnek nevezte azt is, hogy hogyan alakulnak az áfa- és jövedékiadó-bevételek.

A mostani 110 milliárddal együtt összesen idén 200 milliárd forintot zárolt a kormány, ez jövőre is szükséges a költségvetés számára, de azt már tartósabb intézkedéssel kell biztosítani – tette hozzá.