2024 május 07

Draghi nagyon figyel az euróra

„Az árfolyam-erősödésnek kiigazító monetáris politikai lépéseket kell maga után vonnia” – jelentette ki Mario Draghi Washingtonban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi közgyűlésén.

Nem kell parázni az infláció miatt

Draghi igyekezett csillapítani azokat az aggodalmakat, hogy Európa a gazdaságot bénító defláció felé haladna. „Előrejelzéseink szerint nem kell az infláció további csökkenésétől tartani, sőt fokozatos növekedésnek indult, és 2016 végére eléri a két százalékot – mondta Draghi. – Semmi nem igazolja azt a feltételezést, hogy az emberek elhalasztanák vásárlásaikat csak azért, mert az árak csökkenésére számítanak.”

A jelenleg tapasztalható alacsony inflációt elsősorban a csökkenő energiaárak, az euróövezeti krízisországokban végrehajtott megszorítások okozták, de szerepe volt benne az euróárfolyam alakulásának is.

Lendületben maradhat Európa

Az európai gazdaság Draghi szavai szerint fellendülőben van. „A fellendülés folytatódik, de visszafogott ütemben” – mondta. Pozitív fejleménynek tekinthető, hogy a folyamat már kisebb egyenlőtlenségeket mutat, mint korábban. A fellendülés egyre inkább a belső kereslet élénkülésére támaszkodik az alkalmazott ösztönző monetáris politika támogatásával. A munkanélküliség azonban még elfogadhatatlanul magas azzal együtt is, hogy már a stabilizálódás jeleit mutatja – hangsúlyozta.

Az IMF tagállamai washingtoni találkozójukon a világgazdasági növekedés problémáit vitatták meg. Az IMF előrejelzése szerint a világgazdasági növekedés lendülete fokozódik, elsősorban az Egyesült Államokban, illetve a német gazdaság vezetése alatt az európai gazdasági térségben lehet a helyzet számottevő javulására számítani. A feltörekvő térségekben viszont csak vontatott ütemű javulás várható.