2024 május 07

A kérdés: ki nyeri a politikai pókerjátszmát?

Az előzmény: szeptemberben a CDU/CSU pártszövetség nagy fölénnyel nyerte meg a Bundestag választásokat. A választási siker azonban kevés volt az önálló kormányalakításhoz, mivel hiányzott az abszolút többség. A szóba jöhető két lehetséges partner az SPD és a Zöldek voltak. Az egyeztetések, sőt a koalíciós tárgyalások is megkezdődtek.

Véleménykülönbségek az adózásban

Már a választások éjszakáján is tudni lehetett, komoly viták lesznek várhatóak a koalíciós tárgyalásokon. Leginkább az adózás tekintetében voltak és vannak véleménykülönbségek a CDU/CSU és az SPD szakpolitikusai között. A CDU/CSU nem támogatja az adók emelését, az a véleménye, hogy a közterhek növelése „megmérgezi a konjunktúrát”. A leendő partner SPD a kampányban viszont azt hangsúlyozta, hogy a tehetősebbeknek többel kellene hozzájárulniuk a válság enyhítéséhez, ehhez pedig differenciáltabb adózásra lenne szükség.

A pókerjátszma váltakozó hevülettel, de valójában egyelőre megfelelő mederben, s nem kizárt, hogy jó irányban folyik. Ezt igazolja az, hogy végére némiképp enyhült az adózás kérdésében a szociáldemokraták álláspontja. Az SPD elnöke egyenesen úgy nyilatkozott: az adóemelés „nem öncél”. Végül is, ha a koalíció különösebb emelések, és új adók kivetése nélkül is meg tudja oldani a fejlesztéseket, ám legyen. Az adóemelés csak eszköz, a lényeg, hogy megvalósuljanak a beruházások.

Közeledtek az álláspontok

A bajor miniszterelnök, a CSU elnöke viszont megismételte, hogy márpedig adóemelés egészen biztos, hogy nem lesz. Angela Merkel rögtön finomította a helyzeten avval, hogy jelezte, a konzervatívoknak elfogadhatóak a baloldal oktatási elképzelései. Egyúttal azt is leszögezte, hogy a leendő koalíció legfontosabb célja az államadósság csökkentése, az oktatás és a tudomány támogatásának növelése, valamint a munkahelyteremtés. Azt is hangsúlyozta, hogy a kutatás-fejlesztésre a hazai össztermék 3 százalékának megfelelő mennyiségű pénzt kell fordítani, másképp Németország lemarad a versenyben.

A Zöldek szerint sincsenek kőbe vésve az adóemelési követelések. Kerstin Andreae, a Zöldek egyik új hangadója szó szerint úgy fogalmazott, mint az SPD elnöke: az adóemelés a Zöldek számára „nem öncél”. A Zöldek egyáltalán nem ragaszkodnak az adóterhek növeléséhez, ha sikerül más megoldást találni az energiapolitikai fordulat és az infrastruktúra-fejlesztési projektek finanszírozására.

A pókerjátszma tehát folytatódik. Az asztalánál ülő felek egyelőre mindannyian elégedettek és bizakodnak. A CDU/CSU szövetség és az SPD október 14-én folytatja a tárgyalásokat. Közben a konzervatívok a Zöldek-kel is tárgyalásokat kezdeményeztek egy lehetséges közös kormányzásról. A tervek szerint október 10-én ülnek le tárgyalni ebben a kérdésben.

A németek és Európa megegyezést vár

Magyarország számára sem mindegy, hogyan alakul a jövőben a német gazdaság. Nem csupán a hagyományos történelmi kapcsolatok mondatják ezt, hanem a tények is. A legjelentősebb tőkét a németek hozzák ugyanis Magyarországra, s közismert az is, hogy a legfejlettebb cégeink közül a többség a német piacra termel.

A kérdés ezért számunkra is az: ki nyeri a politikai pókerjátszmát. A német lakosok abban reménykednek, hogy Európa és Németország lesz a nyertes. Ehhez azonban megegyezésre van szükség.