2024 május 03

Javított a Telekom, de nem eléggé

A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabványok (IFRS) alapján készült gyorsjelentés szerint a cég bevétele 165,3 milliárd forintra mérséklődött az egy évvel korábbi 165,7 milliárd forintról a negyedik negyedévben.

Csökkenő árbevétel, javuló EBITDA

A távközlési társaság éves árbevétele 2014-ben 626,4 milliárd forint volt, 1,7 százalékkal alacsonyabb a 2013. évinél, a társaság részvényeseire jutó nettó eredmény viszont 22 százalékkal nőtt, 28,6 milliárd forintot tett ki.

Ez várható az idén

A Telekom közölte azt is, hogy 2015-ben legfeljebb 3 százalékkal növekvő árbevételre és a tavalyinál legfeljebb 3 százalékkal kisebb EBITDA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti) eredményre számít. Beruházásokra mintegy 105 milliárd forintot szán az idén a tavalyi 86,8 milliárd forintos költés után a spektrum akvizíciókra fordított összegek nélkül.

Az eredménykimutatás szerint a Telekom EBITDA eredménye a negyedik negyedévben 8 százalékkal, 41,9 milliárd forintra nőtt, míg az éves EBITDA 1 százalékkal haladta meg az előző évit, 181,2 milliárd forint volt.

A társaság mobil bevételei tavaly 2,1 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, míg a vezetékes szolgáltatások árbevétele 3,7 százalékkal csökkent. A rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokból származó árbevétel 7,6 százalékkal kisebb volt az előző évinél, és csökkent az energiaértékesítés bevétele is 10,3 százalékkal.

A szabad cash flow a 2013. évi 0,6 milliárd forintról mínusz 13,8 milliárd forintra csökkent 2014-ben, a csökkenés oka a jelentés szerint elsősorban a beruházási költségek 22 milliárd forintos emelkedése, ami a magasabb frekvencia licenszdíj kifizetéseket tükrözi. Az egy részvényre jutó hozam tavaly 27,45 forint volt, szemben a 2013. évi 22,51 forinttal.

A Telekom nettó adósságállománya a 2013. év végi 381,2 milliárd forintról 2014 végére 442,2 milliárd forintra nőtt, elsősorban a tavalyi hatósági tenderen elnyert frekvenciákra kifizetett 58,7 milliárd forint licenszdíj, továbbá a jövőbeni éves frekvencia díjak jelenértékének, 39 milliárd forintnak az aktiválása következtében. A nettó eladósodottsági ráta 45,7 százalékra nőtt 2014 végére az előző év végi 43,8 százalékról.

Teljesültek a célok

A jelentés idézi Christopher Mattheisen vezérigazgatót, aki elmondta, hogy a teljes évre vonatkozóan a társaság teljesítette a bevételi és Capex célkitűzéseit, az EBITDA célt pedig némileg felül is teljesítette az 1 százalékos növekedéssel. A cégvezető a 2014-es év fontos eredményének tartja, hogy a Telekom piacvezető szolgáltatóvá vált a fizetős TV piacon és a mobil spektrum tenderen megszerzett frekvenciák megvásárlásával a 4G-nek köszönhetően megerősítette mobil technológiai versenyképességét.

A társaság 2015-ben minden szegmensben tovább kívánja erősíteni piaci pozícióját, amit a várakozásuk szerint elősegít a Telenor Magyarországgal kötött megállapodás a 800 MHz-es frekvenciatartományban a mobilfrekvenciák megosztásáról és a 4G hálózatok közös fejlesztéséről és üzemeltetéséről, valamint a GTS Hungary megvásárlása, ami a magyarországi vezetékes üzleti szegmensben javítja majd a vállalat pozícióit – fejtette ki a vezérigazgató.

Hozzátette, hogy 2015-ben a bevételek akár 3 százalékkal is nőhetnek. A magyarországi működésben nagyobb hatékonyságra számít a vállalat, ugyanakkor a nemzetközi piacon fokozódó nyomás és az anyavállalati létszámcsökkentési programhoz kapcsolódó mintegy 8 milliárd forint várható végkielégítési költség miatt csökkenhet az EBITDA akár 3 százalékkal is.