2024 május 08

Ráfüggtek a magyarok – ezt veszik hétről hétre

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) minden héten közli, hogy mennyi lakossági állampapírt értékesített a különböző állampapír típusokból. Ezekből legalább két adat igen fontos lehet. Az egyik, hogy összességében mennyi kötvényt sikerült eladni a háztartások számára, a másik pedig az, hogy melyik most a lakosság kedvenc befektetése. Utóbbira egyre inkább egyértelmű a válasz, és ez az állományi adatokon is pontosan látszik.

PMÁP – nagy kedvenc

A 16. heti értékesítési adatok alapján közel 100 milliárdért vettek a magyarok állampapírt egyetlen hét leforgása alatt. A végül 96,2 milliárdos értékesítés nem számít alacsony számnak, ez elegendő lehet a lakossági állampapír állomány további és szemmel látható bővüléséhez. Ez annak lehet köszönhető, hogy az ÁKK jelentősen megemelte a lakossági állampapírok kamatait. Az előző évben is kevésbé voltak népszerűek az állampapírok, hiszen közben elszállt az infláció és nagyot emelkedett a kamatkörnyezet is. Úgy tűnik, hogy például a 16 %-os induló éves, ráadásul inflációkövető kamatozás már elég vonzónak bizonyult ahhoz, hogy a háztartások nagy mennyiségében az államra bízzák a pénzüket. A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) ugyanis továbbra is toronymagasan a legnépszerűbb hazai lakossági állampapír.

Az említett héten 72,3 milliárd forint értékben jegyeztek belőle a hazai megtakarítók, megkérdőjelezhetetlen a PMÁP elsősége. Szépen fogyott ugyanakkor a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) is, amelyből 11 milliárdért vásároltak egyetlen hét alatt. Egyéves Magyar Állampapírból (1MÁP) 6,3 milliárdért, Kincstári Takarékjegyből (KTJ) 6,5 milliárdért vettek a magyarok. A rövid lejárat az alacsonyabb kamatozás ellenére is vonzza még tehát a magyarokat. Nagyon keveset értékesítettek viszont a korábbi szuperállampapírból. A Magyar Állampapír Pluszból (MÁP+) összesen nagyjából 100 millió forintot vettek, ami elhanyagolhatónak számít már a fenti adatokhoz képest is. Az óriási kamatozásbeli hátrány meglátszik a szuperállampapír hanyatlásában, és az összesített állománya is szinte folyamatos csökkenést mutat.