2024 április 26

Forint – hihetetlen erő, váltsunk most eurót nyárra?

Régóta várt esemény volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi kamatdöntő ülése. A Monetáris Tanács kamatdöntését megelőzően is erősödött a forint, majd némi megingás után új csúcsra jutott a hazai fizetőeszköz. Így már a 380-as szint is távolinak tűnhet az EUR/HUF keresztárfolyam grafikonjára nézve. Nem véletlenül emelték tehát ki az elemzők a monetáris politika döntő hatását.

Jegybank – maradnak az eszközök

Az MNB a vártnak megfelelően nem módosította a 13 %-os, jelenleg nem is irányadó alapkamatot. A piac is inkább a jegybank tájékoztatójára várhatott. Virág Barnabás alelnök kifejtette, hogy bár az infláció tetőzik, ezzel kapcsolatban továbbra is óvatos magatartás indokolt. A legfontosabb természetesen az október közepén bevezetett eszközök helyzete a forint szemszögéből is. A jegybank alelnökének megszólalása alapján továbbra is érvényben maradnak. Jelezték: az MNB az előbbi eszközök alakítása során a kockázati megítélés elmúlt időszakban bekövetkezett javulásának tartósságára fókuszál.

Úgy tűnik tehát, hogy továbbra is elkötelezett a jegybank mind az infláció letörése, mind a pénzpiaci stabilitás kapcsán. A hosszútávú folyamatokról megtudtuk ugyanis, hogy az alapkamatnak tartósan a jelenlegi szinten kell maradnia. A következő időszakban tehát arra kell berendezkednünk, hogy 13 %-nál nem lesz kevesebb az irányadó kamatszint sem. Virág Barnabás megjegyezte emellett, hogy a rendszeres egyhetes diszkontkötvény aukciót stabilizálják a swap piacot, így ezen eszköz is fennmarad a továbbiakban.

Forint – csúcsokon

A forint árfolyama a fentiekre először bizonytalanul reagált, de ezt megszokhattuk a fontosabb események kapcsán a múltban is. Tegnap viszont egyértelműen kiderült, hogy a piac a forint iránti bizalom növekedésével fogadta a kamatdöntő ülést és az azt követő kommunikációt. Tegnap volt, hogy alig több, mint 372 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, tavaly április óta nem volt ennyire erős a hazai pénznem az euróval szemben. A továbbiakban országspecifikus tényezők mellett a nemzetközi piaci légkör is meghatározhatja a forint árfolyamát. Az általunk megkérdezett elemző szerint kiemelt lehet a Fed monetáris politikája is. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis áttételes hatásai és a piaci hangulat befolyása révén a forintra is komoly hatást gyakorolhat.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!