2024 május 15

Ezt tervezik a vállalkozások a jövőben

A Tolna megyei önkormányzat honlapján közzétett megyei operatív program készítése során 350 vállalkozás válaszolt a gazdasági környezettel, a pályázati és beruházási hajlandósággal kapcsolatos kérdésekre.

Beruházások mindenképpen lesznek

A vállalkozások közel fele 1-10 millió, egyharmada 10-50 millió forint közötti beruházást tervez, a fejlesztések értéke alig több mint tíz százalékuknál lenne 50 és 100 millió forint között. Azok, akik fejlesztési elképzeléseket jeleztek, 92 százalékban igényelnének hozzá valamilyen támogatást: 47 százalékban vissza nem térítendő forrásra lenne szükségük, 44 százalékuknak a kedvezményes hitel is megfelelő segítség lenne.

A beruházási célok között a válaszadók 60 százalékban az infrastruktúra fejlesztését és az eszközbeszerzést jelölték meg elsőként. Bár a rezsiköltségekre a cégek az összes kiadásuk kevesebb mint negyedét fordítják, 10 százalékuk mégis erre a területre kíván pályázni. A válaszadók 17 százaléka munkahelyteremtésre vagy a munkahelyek megtartására nyújtana be pályázatot.

A felmérés ismertetője lesújtónak nevezi, hogy a K+F programok iránt rendkívül alacsony az érdeklődés, a válaszadók 1,3 százaléka pályázna kutatásra, fejlesztésre.

Közepesek a várakozások

A közvetett és közvetlen gazdasági környezet jövőbeni állapotát a választ adott vállalkozások egy ötös skálán 2,91-2,74-esre tervezik. Azzal kapcsolatban, hogy rendelkezésre áll-e majd megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerő, szintén közepes a várakozás. A források rendelkezésre állását 2,79-es értékkel, míg az infrastruktúra fejlettségét 3,29–os értékkel várják a gazdasági szereplők.

A felmérés tanúsága szerint az országos átlag alatt teljesített a Tolna megyei gazdasági környezetet illető várakozás, viszont lényegesen jobb infrastrukturális feltételekre számítanak a cégek, mint az ország más területein megkérdezett vállalkozások – olvasható a felmérés ismertetésében.