2024 május 09

Mi a helyzet a Mol-lal?

A legtöbb szektorra és iparágra rá lehet fogni egy gyengébb teljesítmény után, hogy a koronavírus miatt zártak rossz évet a cégek, azonban ez az állítás hatványozottan igaz lehet egy olyan szektorra, mint a kőolajipar, ahol az olaj világpiaci árának volatilitása egy perc alatt tönkreteheti az eredményt. Ráadásul hosszútávon határozhatja meg egy tőzsdei cég árát is.

A magyar olajcég féléves jelentésében 1,943 milliárd forint nettó árbevételt könyvelhetett el, ez 22%-kal kisebb, mint tavaly ilyenkor. A cég upstream tevékenységei, ami leegyszerűsítve a finomítást jelenti, -41%-os árbevétel különbséget szenvedtek el a zuhanó olajár következtében, és 37%-kal kevesebb bevételük lett a downstream szegmensben, ami a fogyasztókhoz juttatja el a már finomított gázolajat.

A Mol grafikonján látható egy csökkenő trend, ami már a vírus előtt elkezdődött, azonban az inkább egy Mol specifikus, nem pedig egy iparág specifikus trend volt. Amivel most kell szembenéznie a cégnek, az valóban ismeretlen.

Elsősorban a Brent és a WTI árfolyamának alakulására kell figyelnie a cégnek, mivel a kereslet-kínálat egyensúlyra rendkívül érzékeny árak egy piaci túlkínálat esetén azonnal a felére is eshetnek, ahogy azt láthattuk áprilisban. Ott a kitermelés hihetetlen mértékben meghaladta az olajfogyasztási igényt.

Az IEA rövidtávú előrejelzése szerint 2021 végére újra egyensúly lehet a piacon a folyamatosan csökkentett kitermelés miatt, ám ez nem jelenti azt, hogy újra $60-90 között láthatjuk a Brent árfolyamát. Sokkal valószínűbb az az előrejelzés, miszerint 2021-ben $49-os átlagáron foroghat a papír spot ára, míg a WTI átlagosan $45 lehet. Ez mindössze 15-17%-os javulást jelentene, ami elég szerény teljesítménynek mondható