2024 május 04

Kimagasló eredményt produkált az OPUS

Tegnap, a magyar börze zárása után tette közzé első negyedéves gyorsjelentését az Opus Global Nyrt. A holdingcég minden lényeges soron messze felülteljesítette a bázisidőszak számait, a kulcsfontosságú szegmensek pedig egyenként is jól szerepeltek.

Opus – nagy előrelépés

A 2023 első három hónapját felölelő negyedévben az Opus árbevétele 167 milliárd forintot tett ki, ez 71 %-os növekedés a 2022 első negyedévében látott 97,5 milliárdhoz képest. A költségek is jelentősen emelkedtek a magas infláció jellemezte gazdasági környezetben, de arányaiban kevésbé (nagyjából 60 %-kal) a bevételek emelkedéséhez képest. Mindezek eredményeképpen a csoportszintű EBITDA közel 25,7 milliárdra nőtt, ez majdnem duplája a bázisidőszakinak.

A befektetők számára talán legérdekesebb adózott eredmény az első negyedévben 10,8 milliárd forint volt, míg 2022 első negyedévében 200 millió körüli veszteséget termelt a cég. Összehasonlításképpen 2022 egészében 22,2 milliárd forintos adózott eredményt ért el az Opus. A kiemelkedő eredmény részvényenként 15,9 Ft-os egy részvényre jutó eredményt (EPS) jelent. A tegnapi záróárfolyammal számolva a negyedév alatt a cég a piaci értékének több, mint 13 %-át állította elő.

A társaság mérlegét is érdemes megvizsgálni a gyorsjelentés apropóján. A március végi adatok szerint az Opus saját tőkéje 338,4 milliárd forint, míg kötelezettség-állománya 731,5 milliárd forint. A mérlegfőösszeg ezek alapján csaknem 1070 milliárd forint volt. A tegnapi záróárfolyammal számolt piaci kapitalizációja a cégnek jelenleg kevesebb, mint 83,5 milliárd forint.

Fókuszban a kulcsterületek

Az Opus gyorsjelentéséből kiderül, hogy az energetika az összes működési bevétel 41 %-át, míg az ipar az összes működési bevétel 29 %-át adta. Előbbire az energiaárak emelkedése, utóbbira a beruházások visszafogása és az építőanyagok drágulása gyakorolt nagy hatást. Az ágazat a bevétel 25 %-át adta. A mezőgazdasági, élelmiszeripari szegmens kihívásai között szerepeltek a gazdákat sújtó magas kamatok, valamint az energiaárak emelkedése.  A turizmus az árbevétel 4 %-át tette ki.  A szegmens kisebb meglepetésre újból nyereséges lett, ami a jelen gazdasági környezetben igen hatékony működésről ad tanúságot. A legkisebb, ugyanakkor fejlődő vagyonkezelés pedig a bevételek maradék 1 %-át állították elő.