2024 április 27

Európa kezébe került Putyin pusztító fegyvere

Miután Európa túlélte az egyik legveszélyesebbnek ígérkező téli időszakát, méghozzá anélkül, hogy komoly megszakítások érték volna a gáz-vagy villamosenergia ellátását, az energiaválsága új, kevésbé akut fázisba lépett. A gáztárolók egészséges szinten tudtak maradni. Gas Infrastructure Europe adatai szerint 57,50 százalékos töltöttséget jegyezhetünk fel. Figyelemre méltó bravúrról beszélhetünk, amelyet a kormányok elkötelezettsége segített, ezzel lehetővé téve a piacok és háztartások mindennapi működését. Az augusztusban tapasztalt pánik óta merőben más képet fest Európa helyzete. Nagyot küzdöttünk, és fontos elismernünk a kormányok kitartó és hasznos munkáját, a komplex energiaválság kezelésében. Több szakértő azonban a fennálló veszélyekre figyelmeztet. Az orosz szállítások gyengélkedése miatt kialakult, strukturális földgázhiány még nem oldódott meg. Egészen 2024-ig jelentős emelkedésekkel kell számolnunk. A bizonytalanságok és kockázatok szokatlanul széles skálája miatt a blokk országainak további fundamentális problémákkal kell szembenézniük.

(www.shutterstock.com)

A csatát megnyertük a háború folytatódik

A legjelentősebb fejlemény azonban az, hogy Oroszország mára kimerítette az európai piac feletti hatalmát. Putyin háborújának első évében a legnagyobb energiapiacát veszítette el. Ennek ellenére 2022-ben még izmos profitra tett szert a földgáz megemelkedett árfolyama miatt. Oroszország Pénzügyi Minisztériuma szerint viszont idén már több, mint 40 százalékkal csökkentek a fölgázbevételek szemben a 2022 első két hónapjával. Putyinnak kelet felé kell néznie, ha szeretne új piacokra betörni. Egy európaihoz hasonló infrastruktúra kiépítése azonban hosszú időbe fog telni, és komoly költségei lesznek.

Európának is megvan a maga gondja. A politikai döntéshozók és az ipar számára egyaránt kihívás a strukturálisan alacsonyabb gázfogyasztás felé történő elfordulás. Az orosz csővezeték exportja az Európa gázellátásának mostanra már csak mintegy 7 százalékát teszi ki a tavalyi 40 százalékról. Így a vad áringadozások már kevésbé fenyegetik a piacot. Mindezekért az a jutalom, hogy Európa nyugodtabb, mégis strukturálisan fontos szakaszba lép. Alkalmazkodnunk kell az alacsony volumenhez és fel kell készülnünk az egyáltalán nem érkező orosz gázimport miatt kialakult helyzetre.

Forrás: politico.eu

Címlapkép: Shutterstock