2024 május 19

Megoldódhat okostelefonjaink akkumulátorgondja

Bármennyire is fejlettek azonban ezek a készülékek, egy gondot eleddig nem igazán sikerült bennük megoldani. IPhonejaink bármennyire is sokat tudnak, feltöltés nélkül általában egy napig bírják. Smart telefonjaink akkumulátorai a mobil telefonozás kezdeteit idézhetik fel bennünk.

Jöhet a cukorelem, egyelőre inkább tartalékként

Pedig nem kevés kutató, informatikai szakember, mérnök foglalkozik a kérdés megoldásával. Manapság a legtöbb okostelefon, tablet és laptop lithium-ion akkumulátorral működik. A Virginiai Műszaki Egyetem tudósai nemrég új megoldással álltak elő. A honlapjukon publikált találmányuk szerint iPhonjainkat hamarosan új anyag segítségével előállított áram táplálja majd, s ez nem más, mint a cukor.

Kutatók már régóta foglalkoznak azzal, hogy cukrot használjanak az elemek energiahordozóiként. Az áttörés azonban most sikerült először. Az említett tudósok olyan ,,cukorelemet” állítottak elő, amelyben tizenötször nagyobb energiasűrűséget lehet elérni a korábbi modellekhez képest. Ezekben az elemekben egy maltodextrin nevű cukorféleség szolgál ,,tárolóanyagként”, olyan folyamatok mennek végbe benne, amelyek következtében elektronok, s ezzel feszültség keletkezik. Ennek a folyamatnak a során olyan sok energia keletkezik, amelynek tízszer több a kapacitása a hagyományos lithium-ion  akkumulátorokéhoz képest.

Akad azonban egy megoldatlan probléma. Ezek az elemek nem tölthetőek fel például a villamoshálózat segítségével. Minden alkalommal cukorral kell feltölteni akkunkat. Ezért egyelőre inkább tartalék akkumulátorokként számíthatunk rájuk. A kutató szerint azonban három esztendőn belül megoldják ezt a problémát is.

Szoftverrel erősítenék az elemeket

Egy amerikai kutató mérnök Nick Sherstyuk és a fia, Tim másfajta eredményt jelentett be. Sikerült olyan szoftvert kifejleszteniük, amely segítségével az akkumulátorok lassabban merülnek le. Az általuk kitalált szoftver segítségével megoldódik az akkumulátorok kapacitásának teljes kihasználása. Ez ugyanis jelenleg nincsen így. A szoftverrel az is elérhető, hogy semmi energia ne menjen veszendőbe akkor, amikor az okostelefonjainkat, vagy a tabletünket nem használjuk.

A kutatópáros jelenleg befektetőt, partnert keres, aki segítségével a piacra vihetné a termékét. Mint ilyen esetekben lenni szokott, a nagyvállalatok egyelőre szkeptikusak.