2024 május 05

Vegyes adatok érkeztek az Egyesült Államokból

A vártnál lassabban, 0,6 százalék helyett csak 0,2 százalékkal nőtt júniusban havi alapon a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban a májusi 0,5 százalékos növekedés után.

mcdonalds_new_york_123rfVárakozások alatt, de stabilan

Az amerikai kereskedelmi minisztérium keddi előzetes becslése szerint az autóeladások, az üzemanyag értékesítés, az építkezési anyagok eladásától és az éttermek forgalmától megtisztított kiskereskedelmi mutató 0,6 százalékkal nőtt júniusban.

Az autóeladások 0,3 százalékos visszaesése meglepő, mert az autógyártók még az eladásaik növekedéséről számoltak be, így a jelek szerint a kereskedőknek nem sikerült továbbadniuk a kész járműveket a fogyasztóknak.

Az élelmiszerboltok forgalma 0,4 százalékkal, az egészségügyi termékeket áruló boltok forgalma 0,9 százalékkal, a ruhaboltok forgalma 0,8 százalékkal nőtt júniusban.

Piaci elemzők szerint a júniusi forgalomnövekedés kisebb lett a vártnál, de az amerikai gazdasági növekedés alapja még mindig stabil, és a második negyedévben nő az amerikai bruttó hazai termék.

New York hasított

A New York-i (Empire) körzet feldolgozóipari teljesítményét jelző mutató a júniusi 19,3 pontról 25,6 pontra emelkedett júliusban, szemben a kisebb mérséklődésről szóló várakozásokkal. Utoljára 4 évvel ezelőtt, 2010 áprilisában járt hasonló magas értéken az index.

usa amerikai egyesült államok new york 123rfA részadatok közül leginkább a szállításokra vonatkozó adat ugrott meg, 14,2 pontról 23,6 pontra, de kismértékben emelkedett az új megrendelések részindexe is. Az árindex is felfelé mozdult el, a foglalkoztatási részadat is megugrott, azonban az üzleti kilátásokra vonatkozó részadat 39,8 pontról 28,4 pontra mérséklődött. A New York-i az egyik legkorábban közölt feldolgozóipari mutató a tengerentúlon, csütörtökön a philadelphiai körzet adatait ismerhetjük meg – írják a Quaestor elemzői.

Gyenge kereslet, erős dollár

Egy további adatközlés az importárak 0,1%-os, várttól elmaradó havi emelkedéséről szólt, júniusra. Az emelkedésben az üzemanyagárak játszottak leginkább szerepet, s ellensúlyozták az élelmiszerárak csökkenését, üzemanyagok nélkül számítva 0,1%-kal kevesebbet kellett fizetni a bejövő termékekért. 1 év alatt az importárak 1,2%-kal bővültek, ami 2012 márciusa óta a legmagasabb érték. Az exportárak 0,4%-kal csökkentek júniusban. A gyengélkedő külső kereslet és a viszonylag erős amerikai dollár mellett nem beszélhetünk számottevő külső inflációs nyomásról a tengerentúlon.