2024 május 03

Japán kilőtte a harmadik nyilat

Az első nyíl (monetáris lazítás), illetve a második (kormányzati kiadások csökkentése) után a japán kormány elkezdi bevezetni a régen várt strukturális reformokat is. Bár egyes piaci szereplőknek vannak kétségeik afelől, hogy a hétfőn bejelentett intézkedések mennyire minősülnek majd hatásosnak, a Nikkei keddi emelkedése – a jelenlegi bizonytalan globális környezetben – azt jelzi, hogy a piac optimista.

Mást is előhúztak a kalapból

A társasági adó csökkentése mellett a kormányfő az alábbi intézkedéseket jelentette be hétfőn:

– Az egészségügyi fogyasztók számára lehetővé válik az állami és a magánbiztosítók által finanszírozott kezelések kombinálása.

– Több munkavállalói vízumot adnak ki.

– Engedélyezik, hogy egyes munkavállalók, akik 10 millió jent (98 ezer dollár) vagy többet keresnek, ne a munkaórák, hanem az egyes munkák alapján kapják a bérüket.

– Több intézkedéssel igyekeznek ösztönözni a japán nőket, hogy az otthonukon kívül vállaljanak munkát.

– Átalakítanák a mezőgazdasági szövetkezeteket, hogy megtisztítsák az utat a vállalatoknak.

Abe miniszterelnök bejelentésének legfőbb eleme az volt, hogy radikálisan csökkentik a társasági adót. A tokiói székhelyű vállalatoknak jelenleg 35,64 százalékos adót kell fizetniük, és ezt szállítanák le 30 százalék alá a 2015-ös fiskális évtől kezdve néhány éven belül.

A piaci szereplőknek azonban vannak kétségeik. A Capital Economics elemzője, Marcel Thieliant például úgy véli, kérdéses, várható-e a vállalati befektetések szignifikáns megerősödése. Amellett, hogy a japán vállalatok csupán 30 százaléka fizet egyáltalán társasági adót – írja a MarketWatch. Az elemző szerint a japán kormánynak további adóreformokat kellene bevezetnie, melyek támogatnák a vállalati szektort.

Az elemző szerint azonban mindenképpen üdvözlendő a japán kormány mostani lépése. Főképp azért, mert Japánban az egyik legmagasabb a társasági adó az OECD-tagállamok közül.