2024 május 03

EKB: 1,1 százalékkal bővülhet jövőre az eurózóna

Csütörtökön nem változtatott, továbbra is 0,25 százalékon hagyta alapkamatát az Európai Központi Bank (EKB). Mario Draghi szerint a gazdasági adatok alátámasztják a döntést, hogy „hosszabb ideig a mostani szinten maradhat az alapkamat”.

Minden eszközt bevetnek, ha kell

Draghi szerint az infláció belátható időn belül „visszafogott” lesz, akárcsak a monetáris politika. Az infláció tartóan a 2 százalékos szint alatt maradhat. 2013-ban éves szinten 1,4 százalékos, 2014-ben 1,1 százalékos, 2015-ben 1,3 százalékos inflációt várnak, de figyelemmel kísérik a folyamatokat, és hajlandóak minden eszközt felhasználni, ha hirtelen szükségessé válik – jelezte az elnök.

2013 negyedik negyedévében gazdasági növekedésre számítanak az eurózónában, 2014 első negyedévében erősödhet a lakossági fogyasztás is. Az elnök szerint az európai export is növekedhet jövőre. Jelenleg a pénzügyi szektorban tapasztalt gazdasági javulás kezd megmutatkozni a reálgazdasági folyamatokban is.

Strukturális reformok kellenek

Draghi felhívta rá a figyelmet, hogy hiba lenne azt hinni, hogy azonnali hatása van az EKB monetáris politikájának. Idő kell, hogy érződjön a segítség, és több tényezőtől is függ, hogy mennyire lesz hatékony. Ilyen tényező például a bankok és magánszektor pénzügyi helyzete. Az elnök szerint azonban nem lehet gazdasági növekedést várni a hitelek korlátlan növelésével, strukturális reformok kellenek nemzetgazdasági szinten.

Az EKB-nak nincs célszáma az euró árfolyamára, de Draghi szerint tudják, hogy az árfolyamszintek fontosak az árstabilitás és a gazdasági növekedés miatt is, ezért figyelnek rájuk. Draghi szerint csökkent a bizonytalanság a pénzügyi piacokon, de úgy látják, hogy az európai bankok az eddig kapott segítséget inkább államkötvény-vásárlásra használták fel, és ebből kevés érződött a reálgazdaságban.

Tíz perc ajándékba

Az újságírók kérdezték az elnököt az EKB alapkamatának esetleges negatív tartományba való csökkentéséről. Draghi szerint semmilyen konkrét eszközről nem beszéltek a negatív kamatlábak kérdésében, és nem is tűnik szükségesnek, hogy ezzel most részletesebben foglalkozzanak.

Draghit kérdezték a héten több nemzetközi bankra kamatmanipulálás miatt kiszabott bírságokról is, de az elnök nem kommentálta a hírt. Draghi szerint ezek a dolgok az Európai Bizottság hatáskörébe tartoznak.

Az EKB elnöke megköszönte az újságírók munkáját, mert ebben az évben várhatóan már többször nem fognak találkozni. Draghi karácsonyi ajándéka az volt, hogy ma a szokásosnál tíz perccel hosszabb ideig állt a sajtó rendelkezésére.