2024 május 02

Elintézte a rubel a régiós devizapiacokat

Az orosz jegybank drasztikus kamatemelése miatt kedd reggelre a rubel 9 százalékot erősödött a dollárhoz képest, és a dollár árfolyama 59 rubelen állt. Napközben azonban újra vészesen gyengült az orosz deviza, árfolyama a rekordszintű 79,1 dollárt is elérte. Egy évvel ezelőtt még 32,9 rubelt ért egy dollár.

A forint gyengült a legerősebben

Kedden a forint gyengült a legjobban a kelet-közép-európai devizák közül. Az euróval szemben délután fél 4 utánra 1,24 százalékot veszített értékéből a reggeli árfolyamához képest, így 312,9 forinton állt, ami szeptember óta a leggyengébb érték. Elemzők szerint ez azt mutatja, hogy az alacsony államháztartási hiány ellenére, a hazai össztermék (GDP) 80 százalékát megközelítő államadósság miatt a magyar gazdaság továbbra is kitett a külföldi piacok változásainak.

A cseh korona kevésbé érezte meg a rubel körüli pánikot, enyhe, 0,08 százalékos csökkenésben volt délután az euróval szemben a reggeli értékéhez képest.

A lengyel zloty reggel óta több mint fél százalékot gyengült az euróhoz képest, ami háromhetes mélypontnak számít.

Kamatcsökkentések jöhetnek

Elemzők szerint a régió néhány országában, Magyarországon és Lengyelországon is kamatcsökkentés várható a következő hónapokban a negatív fogyasztói árindex és a lassuló gazdasági növekedés miatt. Ehhez hozzájárul, hogy a kelet-közép-európai régió legnagyobb exportpiacán, Németországban másfél éves mélyponton van a magánszféra gazdasági növekedése.

Az alacsonyabb olajárak kedveznek a kelet-közép-európai régió országainak, azonban az orosz pénzügyi válság érzékenyen érinti őket a vállalatok oroszországi érdekeltségein keresztül – vélik a szakértők.

Többéves mélyponton a líra és a rand

A török líra értéke napközben rekordalacsony szintre csökkent a dollárral szemben, majd kissé visszaerősödött, árfolyama délután a tegnapi szint közelében mozgott, egy dollárért 2,35 lírát kellett adni. A líra árfolyamát a rubel gyengülésén túl befolyásolja az egyre feszültebb politikai légkör az Európai Unióval amiatt, hogy a török hatóságok letartóztattak több ellenzéki újságírót.

A feltörekvő gazdaságok közül jelentősnek számító Dél-Afrika fizetőeszközének, a randnak az árfolyama többéves mélypontra került az utóbbi hetekben a dollárral szemben. Egy hónap alatt már közel 6,5 százalékot gyengült és kedden se tudott erősödni.