2024 május 04

Tovább drágul a narancslé

narancslé vitamin ital 123rfManipulálják az árfolyamot?

A fél évszázada nem tapasztalt brazíliai szárazság a kávé, a cukor és a narancslé árfolyamát is emelkedésre bírta. Az elmúlt években a narancspiac itt rendkívüli módon koncentrálódott, így a nagy piaci szereplők gyakran visszaélnek pozíciójukkal. De vajon képesek-e manipulálni a narancs világpiaci árfolyamát? – merül fel a kérdés.

Az iparág szakértői szerint igen. Évek óta folyamatosan folynak vizsgálatok a kartelezés és a tőzsdei manipulációk feltárására. A piacot 3 nagy feldolgozó vállalat uralja, amelyek képesek dömpingárakkal kiszorítani a kisebb versenytársakat, kockázataikat pedig a termelőkre hárítani. Rendkívül sok visszaélésről, csalásról és szerződésszegésről lehet hallani, amelynek a kisebb termelők a szenvedői. A három óriás, amely a piacot uralja: a Cutrale, a Citrosuco és a Louis Dreyfus Commodities.

Gond lehet a kínálattal

Brazília az 1950-es évektől kezdve jelentős iparágat épített a narancslére. Bár a munkakörülmények rendkívül rosszak, a gyümölcs betakarítása feszített tempóban, teljesítménybérben zajlik. Egy brazil narancsszedő munkás naponta minimálisan 2400 kg narancsot takarít be, hogy megtarthassa állását. Mára Európa keresletének 80 százalékát, a világ narancsléfogyasztásának 60 százalékát a dél-amerikai ország adja.

Nagyipari gyártása során a narancsot rendszerint szárított formában importálják, majd leforrázzák, és különböző anyaggal hígítják, vagy bepárlással sűrítményt készítenek belőle. A folyékony állapotban szállított narancslevet a gyártók egymás között közvetlen narancslének is nevezik.

A piaci várakozások is az árfolyam emelkedését vetítik előre, amit elsősorban nem a kereslet növekedése, hanem a kínálati oldal gyengesége eredményezhet. Érdemes lehet tehát spekulálni a további drágulásra és közben rendszeresen narancslevet fogyasztani, mert sok benne a vitamin!

 

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]