2024 május 05

A pénzpiaci alapokba érkezett a legtöbb friss tőke

Októberben összesen 105 milliárd forintnyi friss tőke érkezett az alapokba, ezen belül kimagaslóan a legtöbb friss pénz a pénzpiaci alapokba – olvasható a szövetség közleményében.

A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (66,4 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban 2 százalékkal nőtt.

Csökkent a kötvényalapok népszerűsége

A Bamosz közleményében kiemelte, hogy a pénzpiaci alapok vagyona 3 százalékkal nőtt, ezen belül a likviditási alapok vagyona 3,9 százalékkal. Mindez alapvetően a hazai likviditási alapoknak köszönhető, ahová 26 milliárd forint értékű tőke áramlott be. A pénzpiaci alapokba 46,5 milliárd forint friss tőke érkezett, ami a legmagasabb a kategóriák között.

A kötvényalapok népszerűsége csökkent az elmúlt hónapban. Az utóbbi hónapokban főleg a rövid futamidejű hazai kötvényalapokat keresték a befektetők, de ezúttal itt a visszaváltások kerültek túlsúlyba. A tőkebeáramlás közel 13 milliárd forint volt. A vagyongyarapodás a hozamokkal együtt elérte az 1 százalékot.

Kedveltebbek a vegyes alapok

A vegyes alapokba jelentős mértékű – 18 milliárd forint – tőke áramlott be az elmúlt hónapban, ami a második legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 3 százalékkal növekedett, amely a harmadik legmagasabb érték a kategóriák között.

A tőkevédett alapokba ezúttal 8,3 milliárd forint, az abszolút hozamú alapok esetén pedig 7,3 milliárd forint értékű volt a tőkegyarapodás, a tőkevédett alapok 1,2 százalékos, az abszolút hozamú alapok pedig csak 1,1 százalékos növekedést tudtak elérni.

Többet bízunk az ingatlanalapokra

Az ingatlanalapok vagyongyarapodása ezúttal meghaladta az átlagos mértéket. A tőkebeáramlás 9,7 milliárd forint volt, amin némileg még a hozamok javítottak, így a tőkebeáramlás és a hozam együttesen 2,2 százalékos pozitív vagyonváltozást hozott.

Az árupiaci alapokba 0,3 milliárd forint értékben érkezett tőke, de a hozamok alakulása miatt a nettó eszközérték 1,6 százalékkal csökkent.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban közel 3,3 milliárdos tőkebeáramlást regisztrált a Bamosz. A vagyongyarapodás nem érte el az átlagos mértéket, nagysága 1,4 százalék volt.