2024 május 19

Bahmuti vérfürdő – eldőlhet a háború kimenetele?

Bahmut városában hónapokon át az orosz-ukrán háború legintenzívebb, legvéresebb csatái folytak, melyek során mindkét fél súlyos veszteségeket szenvedett. A hosszas szenvedésből végül az oroszok kerültek ki győztesként és májusban jelentették be a város megszerzését, melynek elfoglalása a Wagner-csoport nevéhez fűződött. Bahmut elfoglalása Putyin egyik legnagyobb győzelmét jelentette. A szimbolikus fontosságú város most újra a háború egyik legvéresebb csataterévé válhat, miközben az ukrán csapatok a város visszafoglalását tervezik. Olekszandr Szirszkij vezérezredes, az ukrán szárazföldi erők parancsnoka szerint már félig bekerítették Bahmut városát, és ezzel együtt az orosz erőket. A város elvesztése az oroszok számára egy katasztrófával érne fel. Rengeteg katonát veszítettek el Bahmut megszerzéséért. Ezen felül, ha az ukránoknak sikerülne visszafoglalni Bahmutot, akkor az ellentámadás meghazudtolná a ráaggasztott negatív jelzőket. Ezen felül Szirszkij vezérezredes azt állította, hogy csapatai a Wagnerhez viszonyítva tízszer kisebb veszteségekkel is képesek lennének visszafoglalni a Bahmutot.

Háború – Gigantikus támadásra készülnek az oroszok

Az ukrán ellentámadás általánosságban eddig lassúnak tekinthető. Sokan nem voltak megelégedve vele, hiszen komoly előkészületek és rengeteg nyugati segítség előzte meg az akció elindítását. Szirszkij vezérezredes beszámolt róla, hogy nehéz helyzetben vannak, hiszen létszámbeli és tüzérségi hátrányban szenvednek. Nyolc orosz lövésre csak egy lövéssel tudnak válaszolni.

Csütörtök hajnalban Odesszát, Ukrajna kulcsfontosságú kikötővárosát bombázták az oroszok, és a bombázás során a kínai konzulátust is eltalálták. Ez mellett az orosz haderő hatalmas csapatösszevonást hajtott végre Harkiv megye határán. A szakértők szerint várhatóan Kupjanszkot fogják megtámadni.

Bár az ukránok számára szimbolikus és stratégiai jelentőséggel bír Bahmut megszerzése, a háború kimenetelét korántsem döntheti el a város elfoglalása. Mielőtt orosz kézre került volna a város, még arról beszéltek az oroszok, hogy Bahmut után egészen Kijevig menetelnek majd, azonban azóta sem történt komolyabb előretörés.

Címlapkép forrása: Shutterstock