2024 május 05

Marad a kamat és a lazítás

A brit jegybank nem módosította a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 375 milliárd fontos (több mint 130 ezer milliárd forintos) keretösszegét sem.

Mindkét döntés megfelelt az előzetes várakozásoknak.

Ez volt az első monetáris tanácsi ülés a Bank of England hétfőn munkába állt új kormányzója, a kanadai Mark Carney elnökletével, és a londoni elemzői közösség nem is várta a monetáris alaphelyzet módosítását ilyen rövid idővel a váltás után.

A BoE monetáris tanácsa csütörtökön mindazonáltal új típusú, előrejelző jellegű útmutatást adott ki, amelyben a testület egyértelművé teszi, hogy az elmúlt hetek piaci kamatmozgásai ellenére egyelőre nincs ok a brit jegybanki alapkamat emelésére, tekintettel a brit gazdaság továbbra is igen gyenge aktivitására.

A piacon feszült figyelemmel várt közlemény hatására azonnal meredek ívben gyengült a font a dollárral szemben: az 1,53 dollár/fontos árfolyamhoz közeli előző záróról több mint 1 százalékkal 1,51 dollárra esett a délutáni londoni bankközi devizaforgalomban.

A kamatpályánál bizonytalanabbak ugyanakkor a mennyiségi enyhítési program további kilátásai.

Az eddig végrehajtott 375 milliárd fontos gazdaságösztönző célú pénzinjekcióval a Bank of England az éves brit hazai össztermék (GDP) 20 százalékánál nagyobb értékű új likviditást juttatott a reálgazdaságba, ám a folyamatosan recesszióhoz közeli gazdasági környezet azt jelzi, hogy ez eddig csak korlátozott élénkítő hatással járt.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics a Bank of England új kormányzójának beiktatására időzített helyzetértékelésében kimutatta, hogy a brit hazai össztermék még mindig csaknem 3 százalékkal elmarad a pénzügyi válság előtt mért csúcsértékétől, miközben például az amerikai gazdaság teljesítménye már 3 százalékkal meghaladja azt. A ház számítási modellje szerint ha a brit gazdaság a válság előtti ütemekben növekedett volna az utóbbi öt évben, akkor a GDP nominálértéken 12 százalékkal lenne magasabb a jelenlegi szintnél.

Ráadásul a brit statisztikai hivatal (ONS) minap felülvizsgált visszatekintő adatsora szerint a 2008-2009-es brit recesszió sokkal súlyosabb volt az eddig becsültnél: a visszaesés kezdete előtti csúcshoz mérve a brit gazdaság teljesítménye összesen 7,2 százalékkal zuhant a korábban számított 6,3 százalék helyett.

Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – 2008-2009-es recessziója az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. Az akkori visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

A monetáris politika szempontjából ugyanakkor komoly dilemma, hogy az infláció ebben a környezetben is folyamatosan – 2009 óta minden hónapban – meghaladta a brit kormány által a Bank of England számára követendő célként előírt 2 százalékos tizenkét havi ütemet.

A Capital Economics közgazdászai a BoE monetáris tanácsának csütörtöki ülése után összeállított gyorselemzésükben közölték, hogy mindezt egybevetve nem zárják ki a Bank of England mennyiségi enyhítési programjának kibővítését akár már augusztusban, de ennek esélyét csak 50 százalékosra taksálják.