2024 május 01

Több jelentés is okot adott az emelkedésre

Ismét sok várakozáson felüli második negyedévi vállalati eredmény jelent meg, közte a UBS-é, a Renault-é, az Orange távközlési ftse_0316csoporté, a Deutsche Banké, a Pumáé, a Nexté. A legújabb statisztika szerint a beszámolási szezon eddig a vártnál kissé jobb: a tőzsdemutatókban szereplő cégek 32 százaléka van túl a jelentésen, és 60 százalékuk elérte vagy meghaladta az elemzők előrejelzéseit.

Ám még a kedden örömhíreket közlő cégek részvényei sem mind emelkedtek. A UBS és a Deutsche Bank például egyszersmind új amerikai vizsgálódásról is számot adott, feltételezett értékpapír-kereskedelmi szabálysértések miatt, és az egész piacon is a többnapos visszaesést követő pozitív kiigazítást féken tartotta az új szankciók kilátása Oroszország ellen.

Lesznek még szankciók

Név nélkül nyilatkozó diplomaták szerint az EU tagországai már megegyeztek az erősebb szankciókról, amelyek csütörtöktől elzárnák az állami többségű orosz bankokat az EU tőkepiacától, megtiltanák a fegyverkereskedelmet, és korlátoznák a biztonsági szempontból érzékeny termékek és a nem hagyományos olajkutatásban használt fejlett technológia exportját Oroszországba.

A BP – piaci tőkeértékben a világ hatodik számú, bevételét tekintve az ötödik legnagyobb olajtársasága – kedden egyértelműen közölte, hogy további Oroszország elleni szankciók „anyagilag hátrányosan érinthetik” ottani, az állami Rosneft olajcéggel közös vállalatát. A BP a legnagyobb külföldi beruházó Oroszországban, és ottani termelése teljes olajfelhozatalának körülbelül a negyede.

Az osztrák kereskedelmi kamara közleménye szerint is az EU szankciópolitikája „visszafelé sülhet el”.

A feszültség nőtt, mert az orosz külügyminiszter hétfői, megnyugtatónak szánt nyilatkozata után – miszerint nem tesznek egyenértékű ellenlépéseket – kedden kiderült, hogy orosz képviselők törvényjavaslaton dolgoznak a nyugati könyvvizsgáló cégek oroszországi tevékenységének betiltása végett, az orosz piacfelügyeleti hatóság pedig az európai gyümölcsimport és az amerikai baromfiimport korlátozását említette eshetőségként.

A nyugtalanságot jelzi, hogy a szerény részvénytőzsdei fellendülés közepette is a tízéves német állampapír (Bund) hozama történelmi mélypontra süllyedt a növekvő kereslet miatt.

Közben régi, de most is figyelmeztető adatot közölt az EU statisztikai hivatala az akadozó gazdasági növekedés fő okáról: az euróövezetben a háztartások egy főre jutó jövedelmének növekedése megállt reálértékben az első negyedévben, és az egy főre jutó reálfogyasztás is stagnált.

A New York-i mutatókat is elsősorban a vállalati eredmények emelték, köztük a Pfizer és a Merck gyógyszergyáraké, miközben a friss adatok ellentmondásosak voltak. A Conference Board gazdaságkutató intézet délután megjelent fogyasztói bizalmi mutatója hétévi csúcsot jelzett ebben a hónapban az Egyesült Államokban. Erre azonban rácáfoltak a szintén kedden közölt magánfelmérések: bár a kiskereskedelmi forgalom nőtt a múlt héten az előzőhöz képest, de a júliusi forgalom egészében eddig elmaradt a júniusitól. Egy másik felmérés szerint az amerikai lakásárak a várakozással ellentétben csökkentek májusban.

Erősödtek a részvények

A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,29 százalékos javulással 6807,75 ponton zárt, 0,87 százalékkal magasabban, mint a múlt év végén.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 38,49 pontos, 0,21 százalékos csökkenéssel, 17 865,46 ponton zárt kedden.

A frankfurti DAX-30 0,58 százalékos többlettel 9653,63 ponton végzett, 1,06 százalékkal az év végi értéke fölött.

Párizsban a CAC-40 0,48 százalékkal 4365,58 pontra erősödött, 1,62 százalékkal meghaladva az év végi értékét.

A milánói FTSE MIB-40 0,70 százalékot, a madridi IBEX-35 0,20 százalékot nyert, az athéni ASE tőzsdemutató 1,43 százalékot vesztett.

Varsóban a WIG20 0,37 százalékkal 2390,99 pontra fogyott, a Mol 1,89 százalékkal 156,00 zlotyra esett.

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,05 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,17 százalékkal volt az előző záró fölött, de az S&P 500-as 0,06 százalékkal lejjebb került.

Erősödött az arany

Az euró, 1,34 dollár felett, 0,24 százalékkal kevesebbet ért a bankközi piacon, mint hétfő este. Svájci frankban, 1,22 frank alatt, 0,11 százalékkal többe került.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 107,42 dollár volt, 15 centes napi árveszteséggel. A gázolaj azonban tonnánként 3,00 dollárral 895,25 dollárra, a normál benzin gallononként (3,78 liter) 0,0047 dollárral 2,8539 dollárra drágult az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.

Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1298,85 dollár volt a hétfő esti 1303,85 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]