2024 május 05

Hasznos tippek aranyér ellen

Az aranyeresség napjaink egyik népbetegsége, amely nem válogat: fiatalok és idősebbek ugyanúgy veszélyben vannak. Itt is fontos a megelőzés, ezért hoztunk pár hasznos tippet, amivel elejét lehet venni a fájdalmaknak.

Annyit azonban muszáj elmondanunk előtte, hogy amennyiben már tapasztalhatóak tünetek, érdemes felkeresni egy szakértőt, aki meg tudja állapítani, valóban aranyérbetegség áll-e a háttérben, és ha igen, mi módon gyógyítható. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ honlapján olvashatunk tanácsokat az aranyér otthoni kezelésére, de jobb, ha proktológushoz is bejelentkezünk, aki egyértelmű diagnózist tud felállítani, és személyre szabott gyógymódot javasol.

Tippek a megelőzéssel kapcsolatban

Cikkünkben összegyűjtöttünk pár tippet, ami hasznos lehet – elsősorban a megelőzés szempontjából. Íme, az első: változtassunk székelési szokásainkon, ha szükséges!

Sokan nem is tudják, mennyi bajt okozhat a székrekedés, de a hasmenés is. Fontos, hogy rendszeresen, naponta legalább egyszer erőlködés nélkül tudjunk üríteni, lehetőleg nyugodt körülmények között.

Nem jó az sem, ha visszatartjuk a székletünket – például kínosnak tartjuk, hogy a munkahelyen menjünk el WC-re –, de az sem, ha dolgunk végezetlenül ülünk több tíz percen át a toaletten. Ha mennünk kell, menjünk, hiszen később sokkal nagyobb erőlködés árán tud csak távozni a széklet, a megerőltetés pedig túlságosan igénybe veszi a kismedencei izmokat.

Ha pedig sikerült ürítenünk, de utána még olvasgatunk, a telefonunkat nyomkodjuk a vécén, azzal növeljük az aranyérre ható hasűri nyomást, amely szintén aranyeresség kialakulásához vezethet.

Hogyan kellene helyesen székelni?

A szakértők szerint az lenne a legjobb, ha guggoló helyzetben ürítenénk, így viseli meg szervezetünket legkevésbé ez a tevékenység: ekkor ugyanis nem kell erőlködnünk, préselnünk. A folyamatnak nem szabadna hosszasnak lennie: ennek érdekében a rostdús táplálkozást kellene előnyben részesítenünk.

Napi többszöri étkezés, legalább 2,5 liter víz és rendszeres testmozgás: ezek a legalapvetőbb dolgok, amelyeket betartva kisebb valószínűséggel alakulnának ki az aranyeres panaszok.

Ha viszont már megjelentek a tünetek, akkor ezt tegyük: a WC elé helyezzünk egy kisebb sámlit, vagy polcoljunk fel könyveket, és azon pihentessük a lábunkat székelés közben. Ezzel megváltoztatjuk a testhelyzetünket, kisebb lesz a hasűri nyomás, gyorsabban, könnyedebben megy majd a székelés.

További hasznos tippek

Az aranyeresseg.hu oldalán további hasznos tanácsokat is olvashatunk, sőt lehetőség van feliratkozni a rendelő hírlevelére is, ahol praktikus javaslatokat kaphatunk a székelési szokásokkal kapcsolatban is.

Az ún. toalett-tréning segítségével könnyen rászoktathatjuk magunkat a rendszeres székelésre, és pár hét után képesek leszünk minden nap ugyanabban az időpontban üríteni – megelőzve ezáltal azt a stresszt, hogy a munkahelyünkön kelljen elmenni vécére.

Ez sokak számára hozhat megoldást, érdemes tehát utánajárni a lehetőségeknek!