2024 április 26

Reggeli Hírlevél 2021.05.12.

Belföld

Csúnyán kezdődött a nap

Hosszú alsó kanóccal alakult ki a tegnapi gyertya a BUX árfolyamában, ami azt jelenti, hogy nagy mínuszban is volt napközben az index. A 2,34%-os esés volt az alja, szerencsére onnan visszapattant, így végül csak 0,53%-os csökkenéssel zárt. A gyertya így sokkal szebb, mintha egy nagy teli piros gyertya alakult volna ki. Az jól látszik, hogy keresi az irányt a BUX, el kell döntenie, melyik irányt veszi célba. Felfelé 45.000 pont a következő ellenállás, ami csupán 1,5%-ra van, lefele pedig 42.500 pont, ami több, mint 4%-ra van.

Az utolsó kereskedési órában emelkedett nagyot az OTP

A héten először láthatunk zöld gyertyát az OTP chartján. A 9 napos mozgóátlagok megfogták a reggeli órák esését, végül 1,72%-os pluszban zárt a részvény. Ha az emelkedés tovább folyik és át tudja vinni a 14.500 forintos ellenállást, úgy megnyílhat a tér az emelkedés előtt. Az órás grafikonon azt is láthatjuk, hogy az erős teljesítmény főleg a kereskedési idő utolsó órájában jött, mikor közel 1,5%-ot ment a papír árfolyama.

A Richtert utánozhatta a BUX gyertya

A BUX-hoz hasonló gyertya alakult ki tegnap a Richter esetében is, hosszú alsó kanóccal. A gyertya teste ebben az esetben nagyobb. Az látszik, hogy rövid távon csökkenő trend van kialakulóban a grafikonon, így amennyiben letöri a 8.250 forintot, úgy a következő támaszok 7900-on, de leginkább az 200 napos mozgóátlagnál található. Az RSI is csökkenő tendenciát mutat, így nem kizárt, hogy a Richter csökkenését láthatjuk a következő hetekben. Ha jön egy esetleges fordulat, akkor a 8750-9000 forintot támadhatja újra.

Gyengülőben a forint

359 forint felett is tartózkodott a forint az euróval szemben, azonban vissza tudott jönni alá, így jelenleg 358,77 az eurhuf árfolyama. A dollárral szemben is gyengülni kezdett a hazai valuta, de itt nem hagyta abba így újra közelebb került a 300 forint, mint a 290. Jelenleg az usdhuf 295,82 forinton van.

Külföld

A Dow legrosszabb napja február óta: közel 500 pontot esett az amerikai bluechip részvények indexe

Talán nem túlzás azt mondani, hogy borzasztó napot zárt tegnap az európai piac: a DAX 1,83%-os mínuszban, 15 120,13 ponton, a CAC 40 2,03%-kos csökkenést leírva 6 250,66 ponton, az FTSE 100 pedig egy ennél is nagyobb, 2,47%-os korrekciót bemutatva 6 947,99 ponton fejezte be a keddet. Hasonlóan lelombozó volt a helyzet az óceán túlsó partján: a Dow Jones február óta a legnagyobb, közel 500 pontos esését produkálta, az amerikai bluechip részvények indexe 34 271,32 ponton, 1,39%-os mínuszban zárt, az S&P 500 ezzel párhuzamosan pedig 0,89%-ot esett vissza, és 4 152,44 ponton fejezte be a keddet. Egyedül a Nasdaq kompozit tudott a nap végére a zéró szint közelébe visszaemelkedni, a jenki techpapírok indexe 13 352,37 ponton, 0,10%-kal a piros tartományban hagyta ott a borzalmas tegnapi napot. A VIX index a 21,84-es záróértékéig 2,18 pontot emelkedett, ami jelzi, hogy nagy az aggodalom. Egy órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt a Nikkei 225 28 179,00 ponton, 1,50%-os mínuszban, a Hang Seng 28 014,37 ponton, 0,20%-os pluszban, a sanghaji tőzsdeindex pedig 3 447,33 ponton, 0,16%-kal a zöld tartományban áll. A fontosabb amerikai határidős indexek kivétel nélkül a pirosban vannak: a Dow határidő 0,49-os, az S&P 500 futures 0,45%-os, a Nasdaq határidő pedig 0,64%-os mínuszban áll. A VIX határidő által felvett értél 22,27 pont, magasabb, mint a VIX index tegnapi záróértéke.

Munkaerőhiány van Amerikában

Az Amerikai Munkaügyi Hivatal által közzétett statisztikák alapján súlyos munkaerőhiány van kibontakozóban a lehetőségek országában. A betöltetlen pozíciók száma februárról márciusig 597 ezerrel emelkedett, elérve a 8,12 millió meghirdetett állást, ezzel párhuzamosan azonban az új belépések száma csak 215 ezerrel nőtt. A kormányzati intézmény eufemisztikus megfogalmazású jelentése szerint „a munkaerőhiány általános, mely az árak felhajtásához vezet, és lehetséges, hogy gátlóan hat a gazdasági felépülésre.” Ha a vállalkozások ekkora mértékű munkaerőhiánnyal szembesülnek, kénytelenek egymásra licitálni a bérek tekintetében, hogy a munkaerőt magukhoz vonzzák, az így keletkező többlet-bérköltséget pedig a fogyasztókra hárítják, ami gyakorlatilag meglocsolja benzinnel az elmúlt hónapok elképesztő mértékű pénznyomtatása által fűtött inflációt. A Goldman Sachs elemzői szerint egyértelműen a túlzottan nagyvonalú munkanélküli segélyek és a helikopterpénz számlájára írhatók, hogy 6,6%-os munkanélküliségi ráta mellett ekkora méreteket tud ölteni a munkaerőhiány: sok munkanélküli annyira jól meg tud élni a segélyből, hogy egészen egyszerűen esze ágában sincs visszamenni dolgozni.

Ma jelent a Pan American Silver (PAAS), vegyesek a várakozások

Ma teszi közzé negyedéves gyorsjelentését a vancouveri székhelyű, a Nasdaq-on is kereskedett Pan American Silver Corporation, a világ egyik legnagyobb ezüstbányász cége, az elemzői várakozások vegyesek: a szakértői tippek szerint a jelentett egy részvényre jutó nyereség 31 dollárcent lesz, ami 35 centtel magasabb mint 2020 első negyedévének negatív EPS mutatója, a bevételek pedig ugyanezen a bázison számolva 29,70%-kal, 464,85 millió dollárig nőhetnek. Ez mind szép és jó, azonban a részvényt több befektetési elemző még így is eladásra javasolja fundamentális alapon – persze annál nagyobb lehet ma a meglepetés, ha a vállalkozás ma a várakozásoknál jobb számokat jelent. A részvényárfolyam tavaly márciusban – a koronavírus első hulláma alatt – 11,77 dollárig csökkent, innen azonban tavaly augusztusig egészen 39,15 dollárig emelkedett vissza, megközelítve a papír 2010 végi történelmi rekordját. A tegnapi záróár 34,66 dollár volt, a technikai kép pedig vételi lehetőséget mutat: az RSI szerint a részvény még nem számít túlvettnek, az MACD pedig emelkedő trendet jelez előre, hovatovább, tegnap az árfolyamjelző grafikonon egy hosszú alsó kanóccal rendelkező fehér kalapácsgyertya rajzolódott ki, ami az erős vételi momentum egy tipikus technikai alakzata.

A Palantir (PLTR) mostantól elfogadja Bitcoinban a kifizetéseket az ügyfeleitől

Szemben az amerikai technológiai szektor egy jelentős részével, tegnap nagyszerű napot tudott zárni az adatelemzéssel foglalkozó Palantir. A piac pozitívan reagált a cégnek a budapesti idő szerint tegnap délután, az amerikai kereskedési órák előtt közzétett negyedéves gyorsjelentésére, melyben 49%-os növekedésről tudtak beszámolni, és az egy részvényre jutó nyereség is 250%-kal felülteljesítette az elemzői várakozásokat: a papír a tegnapot 9,42%-os pluszban, 20,21 dolláron zárta. David Glazer, a denveri székhelyű vállalkozás CFO-ja a gyorsjelentés közzétételét követő sajtóértekezleten egy újságírói kérdésre reagálva megjegyezte, hogy a cég mérlegében hamarosan meg fog jelenni a Bitcoin treasury műveletek következtében, valamint az ügyfelektől is el fogják fogadni a világ legnagyobb kapitalizációjú kriptovalutáját fizetőeszközként. A Palantir treasury-je elég szép játékteret kaphat: a negyedéves gyorsjelentésük szerint a cég szabad cash flow-ja 151 millió dollár.