2024 május 03

A Kínai jegybank megtörte a csendet

Az ország gazdaságának növekedése az elmúlt év egyik leglassabb ütemét diktálta az elmúlt három hónapban, amely szeptemberben zárult. A lassulás előidézői az áramszünetek, az ellátás szűk keresztmetszetei és a koronavírus-járvány szórványos kitörései voltak. Ezen felül egyre nagyobb nyomás nehezedik a politikai döntéshozókra az ingatlanágazat egészségével kapcsolatos növekvő aggodalmak közepette.

Xi Jinping elnök szerint az elsődleges cél az ingatlanpiac hűtése

Hosszú idő után kijelentést tett a PBOC, mondván, az ingatlanóriás adósságából adódó kockázatok átterjedése a pénzügyi rendszerre nem valószínű. Szerintük az ingatlanfejlesztő nehézségeiből fakadó kockázatok, amelyek pénzügyi rendszert fenyegetik, irányíthatóak. „A hatóságok és a helyi önkormányzatok piacorientált és jogállamisági elvek alapján oldják meg a helyzetet,” mondta a Kínai jegybank tisztviselője, Zou Lan.  A jegybank óvatosságra intette a hitelezőket, valamint kérte őket a stabil és szabályos működésre. Növekszik az aggodalom, hogy az Evergrande készpénz-válsága más fejlesztők működését is megzavarhatja. Közben Xi Jinping elnök szigorú intézkedéseket tart fenn az ingatlanpiac hűtésére.

Kína a kislépések politikáját választja

A félelmek felerősödtek az elmúlt két hétben, amikor két másik ingatlanszektorban működő vállalat, Fantasia Holdings Group Co. és a Sinic Holdings Group Co. is bejelentette, hogy nem tudja teljesíteni fizetési kötelezettségeit. Zou hozzátette, hogy az Evergrande elmúlt években nem tudta jól kezelni üzleti tevékenységét, és körültekintően működni a változó piaci körülmények között, ehelyett folyamatosan bővült és diverzifikálódott. „Kína ragaszkodik álláspontjához, miszerint nem lesznek ingatlanpiacot serkentő intézkedések, helyette kis lépésekben haladnak, mint például a gyorsabb lakáshitel-feldolgozás és a bankok jelzálogkorlátainak enyhítése érdekében tett erőfeszítések. Ez az eddigi legerősebb jelzés arra vonatkozóan, hogy a hatóságok nem fogják megmenteni az Evergrande hitelezőit és más fejlesztőket,” mondta Travis Lundy, a Smartkarma speciális helyzetek elemzője. Az Evergrande válság a lakásvásárlók hangulatának csökkenéséhez vezetett. A becslések szerint 1,6 millió lakás vár az Evergrandera, hogy megkezdje az építkezést. Szeptemberben 36 százalékkal csökkent az ország 100 legnagyobb ingatlancégének értékesítése az egy évvel korábbihoz képest.

Az energiaválság kellős közepén

A fő kínai energiaipari vállalatok előrehaladott tárgyalásokat folytatnak az Egyesült Államok exportőreivel. A tárgyalások a hosszú távú cseppfolyósított földgáz-ellátás biztosítása érdekében folynak, hiszen a növekvő gázárak és a hazai áramhiány miatt fokozódnak az ország üzemanyag-biztonságával kapcsolatos aggodalmak. Ilyen vállalatok a Sinopec Corp and China National Offshore Oil Company, Zhejiang Energy. A megbeszélések több tízmilliárd dolláros ügyletekhez vezethetnek, ezzel az USA-ból származó földgáz behozatal megugrását láthatjuk az elkövetkező években. Az amerikai beszállítókkal folytatott tárgyalások az év elején kezdődtek, de az elmúlt hónapokban felgyorsultak a hatalmas energiaválság miatt. Az ázsiai földgázárak több, mint ötszörösére ugrottak idén, a télen bekövetkező potenciális áramszünetek miatt folyamatosan nő az aggodalom.

Lassulás számokban kifejezve

A hétfőn közzétett adatok szerint a bruttó hazai termék GDP-je 4,9 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, szemben az egy évvel korábbival. Ez volt 2020 harmadik negyedéve óta a leglassabb növekedés. A növekedés szintén elmaradt a közgazdászok várakozásaitól, a Reuters elemzői a GDP 5,2 százalékos növekedésére számítottak, az AFP hírügynökség közvéleménykutatása pedig 5 százalékos növekedést prognosztizált. A világ második legnagyobb gazdasága a második negyedévben 7,9 százalékkal, az első negyedévben pedig 18,3 százalékkal bővült. „Meg kell jegyeznünk, hogy a jelenlegi nemzetközi környezeti bizonytalanságok fokozódnak, és a hazai gazdasági fellendülés továbbra is instabil és egyenetlen,” mondta Fu Linghui, az NBS szóvivője. Eközben az ipari termelés növekedése szeptemberben tovább lassult, 3,1 százalékra. A növekedést az ingatlanpiac lassulása húzta le, amelyet a közelmúltban erősített az Evergrande szenvedése. Szeptemberben további ütés érte az áramhiányt és a termeléscsökkentést, mivel az önkormányzatok bevezették a klímaváltozás elleni harcra készített tervet, az okozott kár látható volt az ipari termelés lassulásában.

Forrás: aljazeera.com