2024 április 26

Esésben a forint-mi állhat a háttérben?

Az elmúlt néhány nap a tőzsdei turbulenciáktól volt hangos; jelentős emelkedéseket és eséseket is tapasztalhattunk mind a nemzetközi, mind a magyar piacokon. Azonban érdemes odafigyelni a devizapiaci mozgásokra is, különösen magyar szempontból: jelentős gyengülésen esett át ugyanis a magyar fizetőeszköz az elmúlt napokban, és egyelőre még nem látszik a trend igazi megváltozása. Egy euróért közel 365 forintot is kellett adni ma a devizapiacon.  Mi állhat a háttérben, és milyen mozgást várhatunk a forinttól a következőkben?

Lejtmenetben a forint: hol az esés vége? (www.investing.com)

Általános tényezők

Ahogy utaltunk rá, jelentős mértékben romlott is a tőzsdei hangulat az előző héten. Az általánosan megjelenő kockázatkerülés az alapból sérülékenyebb devizákra is nyomást tudnak helyezni. A forint esetében ez a járvány elején is különösen igaz volt: emlékezetes, hogy tavasszal gyengült hatalmasat a magyar valuta az euróval szemben, és ekkor állt be tartósan 350 forint fölé az euró jegyzése. A romló befektetői hangulat tehát rosszul érinti a forintot, így annak javulása enyhítheti a gyengülést.

Harmadik hullám?

Ugyanakkor a forint jelentősebb mozgása mögött országspecifikus tényezők is állhatnak. Itt egyértelműen a koronavírus újbóli hazai berobbanására, valamint az ennek a magyar gazdaság állapotára gyakorolt hatására érdemes gondolnunk. Főképp azért is lehet így, mert a harmadik hullám ereje talán meglepően is hat; úgy néz ki, nem sikerül elkerülni az esetszámok újbóli emelkedésével járó szakaszt. Ez pedig (ahogy már több, magyar egészségügyi szakember is utalt rá) újbóli lezárásokhoz vezethet. Amennyiben a piac eddig ezt nem árazta, akkor valóban a vírust is látnunk kell a forint gyengülő tendenciájának okai között.

Mit várnak az elemzők?

A Világgazdaság által megkérdezett elemzők sem értenek egyet azzal kapcsolatban, hogy merre mozdulhat tovább a magyar fizetőeszköz árfolyama. Bosnyák Zsolt (Equilor) szerint újabb mélypontra zuhanhat a mostani időszakban a forint, de tartósan 370 forint feletti szintet ő sem vár az euróval szemben. Pálffy Gergely (Raiffeisen) szerint ugyanakkor már a forint erősödésére számíthatunk, és nem várható további tartós lejtmenet. Akárhogy is alakul, az biztos, hogy a harmadik hullám lefolyása és az érkező adatok a gazdasági hatásokról okozhat még izgalmakat a forint piacán.