2024 május 18

Ugrik a forint, belehúzott az OTP – mi történik?

Eseménydús napokat élünk a piacokon. Tegnap döntött az Európai Tanács számos fontos kérdésről, köztük a magyar uniós forrásokról. A döntést követően jelentős piaci mozgásokat tapasztalhattunk; délután pedig az amerikai inflációs adat okozott tűzijátékot. És ha ez nem volna elég, holnap este érkezik a Fed kamatdöntése, amire hagyományosan kiemelt figyelmet szentelnek a befektetők.

Országspecifikus és nemzetközi hírek

Ahogyan reggeli cikkünkben beszámoltunk róla, bizonyos szempontból pont került a magyar uniós források ügyére egy ideig. A tagállamok vezetői ugyanis elfogadták az 5,8 milliárd eurós alapról szóló magyar tervet, és az Operatív Programok tervezett 65 %-ának felfüggesztése helyett a pénzek 55 %-a került felfüggesztésre; korábban az Európai Bizottság 7,5 milliárd eurót javasolt befagyasztani, ez végül így 6,3 milliárd euróra csökken. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter optimistán nyilatkozott ezekről a forrásokról is, szerinte április-május folyamán feloldásra kerülhetnek az országnak járó pénzek.

Nemzetközi porondon sem unatkozhatunk a héten, és már a mai napon sem. Délután közölték az amerikai inflációs adatot – az Egyesült Államokban novemberben 7,1 %-kal nőttek az árak az előző év azonos időszakához képest, ami kisebb pénzromlás, mint amit a piacok vártak. Emiatt örülhetnek a tőzsdék, hiszen hamarabb véget érhet a monetáris szigorítás, hogyha eredményesen zajlik az infláció leküzdése.  

Jön a Fed döntés

Az eddigiek alapján kifejezetten jó napja van a piacoknak, igaz ez hazai és nemzetközi szinten is. Jelentősen erősödött ma a forint, és a magyar tőzsdeindex is emelkedik – a legnagyobb hazai blue chip, az OTP árfolyama például több százalékos pluszban tartózkodik jelenleg a tegnapi záróértékekhez képest. Az amerikai tőzsdeindexek is szép emelkedéssel nyitottak, és lehetnek még izgalmas mozgások a továbbiakban is. Holnap 20 órakor ismerjük meg ugyanis a Fed kamatdöntő ülésének eredményét – a konkrét döntés mellett az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény kommunikációja is kiemelt fontossággal bírhat.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!