2024 május 02

Tovább kapaszkodtak az amerikai indexek

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 195,45 ponttal, 1,14 százalékkal nőtt, és 17.360,4 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 25,87 ponttal, 1,3 százalékkal erősödött, és 2020,86 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 41,45 ponttal, 0,89 százalékkal gyarapodott, és 4676,69 ponton zárt.

Jó hír az Exxontól

Az indexek hétfői pozitív nyitása elsősorban az energiaipari részvényeknek volt tulajdonítható, amit viszont az olajárak emelkedése váltott ki. Az olajárak egyébként széles tartományban ingadoztak a kereskedés folyamán, így nagyban hozzájárultak az indexek mozgásához is. Az olajárak 4,8 százalékos pozitív és 3,3 százalékos negatív eltérés közötti tartományt jártak be a nap folyamán.

Az Exxon Mobil eredményének az elemzők által várnál kisebb mértékű csökkenéséről számolt be. A pozitív hír részvényét több mint egy százalékos erősödéshez juttatta.

Nem vásárol az amerikai fogyasztó

Makrogazdasági fronton azonban inkább negatív hírek érkeztek hétfőn, mint pozitívak. Januárban az Institute for Supply Management (ISM) feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) az elemzők által várt 54,5 pont helyett 53,5 pontra csökkent a decemberi 55,1 pontról.

A lakossági kiadások tavaly decemberben csökkentek, mégpedig január óta az első alkalommal. Az év folyamán egyébként mindvégig emelkedett a lakossági fogyasztás az előző havihoz képest. Ráadásul a decemberi csökkenés 2009 óta a legnagyobb mértékű volt. A lakossági kiadások csökkenését annak tulajdonítják a szakértők, hogy a csökkenő üzemanyagköltségek után megtakarított pénzüket a fogyasztók nem fordították egyéb kiadásokra.

Az építőipari kiadások viszont 0,4 százalékkal növekedtek januárban, szemben a decemberi 0,2 százalékos csökkenéssel. Igaz, a januári növekedés mértéke elmaradt a várt 0,7 százaléktól.

Csalódást keltő vállalati eredmények

A vállalati eredménybeszámolók sem mutattak egységes képet hétfőn, és ez szintén nagyban hozzájárult az indexek ingadozásához. „Amellett, hogy a gazdasági fundamentumok még mindig elég jól néznek ki, az eredménybeszámolók egyre inkább csalódást keltenek és aggodalomra adnak okot a növekvő volatilitás miatt” – mondta James Liu, a JPMorgan Funds szakembere. „Jó eredmény adatokhoz szoktunk hozzá, és úgy tűnik, most zajlik várakozásaink első megmérettetése” – tette hozzá.