2024 május 01

Nem lelkesítőek a Mol szép számai

Nem hatotta meg a piacot a Mol konszenzust felülmúló gyorsjelentése, miként Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató elégedettsége sem sarkallta vételi pozíciók építésére a befektetőket.  A papír pirosban ülte végig a délelőttöt. Úgy tűnik, az INA pakett sorsával kapcsolatos spekulációk most minden számot felülírnak. És a kitermelési tervek visszavágása sem ösztönözte a vásárlási kedvet.

gázvezetékElőkészítik az INA eladását?

Nem véletlenül szorult háttérbe a gyorsjelentés. Nem sokkal a közzététele előtt ugyanis két jelentős hír látott napvilágot. Egyrészt a horvát miniszterelnök, Zoran Milanovic megerősítette, hogy megkezdődtek a tárgyalások az orosz érdeklődőkkel az INA részvényeinek eladásáról. Másfelől, a horvát gazdasági miniszter azt közölte, hogy az INA leányvállalatából, a Prirodni Plinből ki fogják szervezni a gázellátást és ezt a feladatot a Horvát Villamos Művek (HEP) végzi majd a következő három évben.

A gázüzletág kiszervezésére az a hivatkozási alap, hogy az Európai Unió előírja a tagországoknak, kötelesek biztosítani a háztartások és az ipar számára a gázellátást – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Emlékeztetve: a veszteséges gázüzletágat 2009-ben vette át a Mol. Ekkor még arról volt szó, hogy az INA által átadott gáz értékesítési ára fokozatosan eléri majd az importárat 2010 és 2014 között. A gázkereskedelmi üzletág átvételét folyamatosan halasztották, majd 2010-ben elálltak tőle, a gáz árazása továbbra is piaci ár alatti. Ezután a Mol-INA vita egyik kulcskérdésévé vált a gázügy, miközben a horvát média tudni véli, hogy egy új tulajdonos az INA-t csak a gázüzletág nélkül vásárolná meg.

Az Erste elemzői szerint a gázüzletág kiszervezése az INA eladásának előkészítését is jelentheti, bár nem világos: vajon a tulajdonjog is átkerül-e a horvát állami céghez?

számológép 121208Akár örülhetnénk is a számoknak

A Mol negyedik negyedéves eredményei meghaladták a konszenzust, de továbbra is az iparági gyengeség jeleit mutatják – mondta a gyorsjelentésről szólva Kuti Ákos (Equilor). A tisztított EBITDA a vártnál kevésbé csökkent, míg a tisztított üzemi eredmény éves bázison 59 százalékkal zuhant. A tisztított nettó eredmény jóval magasabb a vártnál, amiben egyszeri tételek is szerepet kaptak. A Q/Q alapon  gyenge EBITDA-számok a tovább romló finomítói környezettel magyarázhatók: csökkenő kereslet, eltűnő Brent-Urál különbözet és romló finomítói marzsok. A kutatás-termelés üzletág eredménye javult, ahogy a csökkenő termelés és az átlagos realizált szénhidrogénárak negatív hatását ellensúlyozta a magyarországi működéssel összefüggő céltartalék revízió.

Fontos körülmény, hogy a csoport eladósodottsága 2008. óta a legalacsonyabb szintre csökkent – folytatta. A nettó adósság/EBITDA mutató 0,79-re süllyedt, az év végi eladósodottsági szint mindössze 16 százalék, ami teret adhat az akvizíciókra és különösen pozitív hír a részvényesek számára, akik már az osztalékra kalkulálnak.

Az Erste elemzői is arra hívták fel a figyelmet, hogy az eredmény több egyszeri tételt tartalmazott, többek között a szíriai eszközök, az INA finomítóinak és a mantovai finomítónak a leírását (negatív), illetve az MSZKSZ részesedésen elért nyereséget (pozitív). A divíziók közül a kutatás-termelés lett némileg jobb a vártnál, főleg a magasabb realizált olajár és az alacsonyan tartott költségek miatt. A finomítás némileg rosszabb lett a várakozásnál, míg a gázüzletág egy kicsivel a konszenzus felett hozott.

kutatas_kurdisztan_130910Visszavágott kilátások

A konszenzust felülmúló negyedik negyedévi operatív teljesítmény ellenére is van ok az aggodalomra – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Bár a veszteséges horvát gázüzletágat hamarosan kiszervezhetik, ami részvényenként pár száz forint pluszt jelenthet. Ám a hosszú távú kitermelési potenciálra adott előrejelzését ma reggel visszavágta a Mol. Főként Oroszországban és Kurdisztánban, melyek közül az utóbbi különösen fájdalmas. A negatív hatás együttesen 1500-2000 forint lehet részvényenként.

A Mol által közzétett közzétett kitermelési tervek szerint 2014-ben napi 91 és 96 ezer hordó egyenértékes közötti termelés várható, míg 2015-ben 105 és 110 ezer hordó egyenértékes között lehet a napi termelés.