2024 május 02

Csalódást okozott a Bayer jelentése

.A német Bayer gyógyszer- és vegyipari konszern tavalyi negyedik negyedéves profitja 47,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakában elérthez képest, és elmaradt az elemzői várakozástól – derült ki a vállalat közzétett jelentéséből.

Romló működési eredmény a Bayernél

A Bayer tavalyi negyedik negyedéves nyeresége 611 millió euró volt. Az előző év utolsó negyedévében jegyzett 1,161 milliárd euró után, az elemzők 981 millió eurót vártak. A részvényarányos negyedéves nyereség 0,62 euró lett a 2021. évi negyedik negyedévi 1,18 euró után. A vállalat negyedik negyedéves bevétele a 2021. évi 11,2 milliárd euróról 12 milliárd euróra emelkedett tavaly, épphogy elmaradt a 12,06 milliárd eurós elemzői várakozásoktól. Az értékesítési volumen 0,6 százalékkal csökkent, míg az értékesítési árak 4,7 százalékkal nőttek. Az elemzők körében főként a vállalat 2023-ra vonatkozó, konzervatív kilátásai okoztak csalódást: a Bayer idén romló működési eredménnyel számol, részben az infláció miatti költségnövekedés miatt. A konszern a tavalyi év teljesítménye alapján részvényenként 2,4 euró, az előző évinél 20 százalékkal magasabb osztalék kifizetésére tesz javaslatot – közölte a távirati iroda.

Mínusz a frankfurti tőzsdén

A Bayer részvénye 13 óra után néhány perccel csaknem 4,6 százalékos mínuszban állt a frankfurti tőzsdén. A német vállalat arról is beszámolt kedden, hogy a gyomirtókkal kapcsolatos kárigények száma tavaly év végén 154 ezer volt, amelyből 109 ezret rendeztek. A kárigények a konszern glifozátot tartalmazó gyomirtószereihez, egyebek mellett a Rounduphoz kötődnek. A Roundup a Bayer által 2018-ban felvásárolt amerikai Monsanto terméke. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben a glifozátot emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősítette. Jelenleg is nagyszámú per van folyamatban az Egyesült Államokban. A felperesek egyebek mellett azt állítják, hogy egészségügyi problémáik kialakulásához hozzájárult a glifozáttartalmú szerek hatása. És az is, hogy az Monsanto tudott vagy tudnia kellett volna az ilyen termékekhez állítólagosan kapcsolódó kockázatokról. Nem figyelmeztette megfelelően a felhasználókat. A glifozátot tartalmazó szerekkel kapcsolatos meglévő és jövőbeni követelések költségeinek fedezésére 2022. december 31-én a Bayer 6,4 milliárd dollár céltartalékkal rendelkezett.

A Bayer továbbra is úgy gondolja, hogy ezekkel a termékekkel kapcsolatban nincs ok a biztonsági aggályokra – áll a vállalat jelentésében. A Bayer eddig mintegy 9,5 milliárd dollárt fordított a kárigények rendezésére.