2024 április 26

Borús kép Kínáról

Az előzetes adatok szerint márciusban 49,2 pontra csökkent a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a februári 50,7 pontról. Ennél alacsonyabb szintet tavaly áprilisban mértek, akkor 48,1 ponton állt a mutató.

Elemzők 50,5 pontra számítottak márciusra. Januárban 49,7, decemberben pedig 49,6 pontot mértek, azt megelőzően júniusig folyamatosan a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb felett állt a mutató értéke.

KKV szektor a fókuszban

Az HSBC a kis- és középvállalatok teljesítményét méri.

A feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexének almutatói közül a márciusi előzetes adatok szerint csökkentek az új belföldi és külföldi megrendelések, valamint a foglalkoztatottság is a deflációs kockázatok közepette. A munkaerőpiaci feszültséget jól jelzi, hogy a foglalkoztatottsági alindex a 17. egymást követő hónapban, ráadásul immár a pénzügyi világválság óta a legmélyebb szintre süllyedt márciusban.

A Távol-Keleten nem aggódnak

Gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtva Kína vezetői most azt hirdetik, nem baj, hogy lassul a gazdasági növekedés, amíg a munkaerőpiac ellenálló marad, azaz munkát tudnak biztosítani a lakosságnak. Egyes elemzők szerint azonban az idei első negyedévben a gazdasági növekedés nem fogja elérni a kormány által egész éves célnak kitűzött 7 százalékot, amelyet a foglalkoztatás stabilitását biztosító szintnek tekintenek széles körben.

Vasárnap kiadott jelentésében egy kínai kormányzati „agytröszt”, a kínai társadalomtudományi akadémia azt jósolta, hogy január-márciusban 6,85 százalékkal növekedhet a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi negyedik negyedéves 7,3 százalék után. A második negyedévre már csak 6,8 százalékos bővülést valószínűsít az intézmény. Az Ázsiai Fejlesztési Bank viszont kedden jelezte, hogy továbbra is 7,2 százalékos gazdasági növekedést vár Kínától az idei évre.

A bankok szerint indokolt lenne lazítani

A legnagyobb kínai beruházási bank, a China International Capital Corporation (CICC) közgazdászai szerint a gyengébb BMI-adatsor növelheti a nyomást a monetáris politika lazításának irányába. Arra számítanak, hogy a kínai központi bank az újabb kamatvágások mellett tovább csökkenti a bankok kötelező tartalékrátájának mértékét.

Csou Hsziao-csuan, a központi bank kormányzója ugyanakkor óva intett a monetáris politika minden átmenet nélküli lazításától, mondván, az alááshatná a szerkezeti reformokat.