2024 május 02

Kipukkasztják Kína ingatlanlufiját?

Nem kell félni…

Az első oldalon közölt véleménycikknek az a célja, hogy igyekezzen eloszlatni azokat a félelmeket, miszerint az ingatlanadó bevezetése az árbuborék kipukkanásához és a bankok kétes hitelállományának vészjósló emelkedéséhez vezetne.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]

„Összességében a kockázatok kezelhetőek, bár fennáll a lehetősége annak, hogy rövid távon megrázkódtatják a piacot” – fogalmazott a cikk szerzője, aki szerint Kína képes lenne megbirkózni a lakásárak akár 20 százalékos csökkenésével is.

A kínai vezetés évek óta gondolkozik az éves ingatlanadó bevezetésén, hogy fékezze a spekulációt, ám még nem sok valósult meg az elképzelésekből, főleg a helyi kormányzatok ellenállása miatt. Eddig csak Sanghajban és Csungking városban vezettek be kísérleti jelleggel egy korlátozott ingatlanadót, még 2011-ben.

Túlhevülés a láthatáron

Kínában az új lakások ára 12,4 százalékkal emelkedett tavaly, ami 2011 óta a leggyorsabb ütem. Az áremelkedés fékezésének céljából több mint húsz nagyvárosban vezettek be tavaly októberben a lakásvásárlás feltételeit szigorító intézkedéseket.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az ingatlanpiac túlhevülése miatt aggódó kínai vezetők „hosszú távú mechanizmus” gyors bevezetését szorgalmazzák, hogy ellenőrzés alatt tudják tartani az ingatlanbuborékokat és megakadályozzák az árak kilengését.

Hszi Csin-ping kínai elnök tavaly év végén azt ígérte, hogy a hatóságok pénzügyi, fiskális, adózási és szabályozási intézkedéseket tesznek az ingatlanpiac féken tartásának érdekében.

Kínában tavaly 721,5 milliárd dollár értékben adtak ki új jelzáloghitelt magánszemélyeknek, azaz egy év alatt 35 százalékkal nőtt a magánszemélyeknek nyújtott jelzáloghitelek állománya – mutatott rá közelmúltban kiadott jelentésében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely szerint a jelzáloghitel-állomány növekedése további kockázatokat jelent a bankszektor számra.