2024 április 26

Megállás nélkül erősödik a forint – meddig folytatódik a rally?

A 2022-es év általában véve is igen jól kezdődött a piacokon, a főbb indexek szép emelkedéssel nyitják az új esztendőt. Nem panaszkodhatunk azonban a magyar fizetőeszközre sem, amely napok alatt szelte át szinte teljesen az elmúlt hónapok sávját az euróval szemben. Úgy tűnik, hogy valami nagyon megváltozott az egy héttel ezelőtti állapothoz képest is, amikor még kevesebb, mint 1 %-ra tartózkodott a történelmi mélyponttól a forintárfolyam. A befektetők számára az MNB monetáris politikája most kezdhet meggyőzővé válni – de jó adag külső környezeti segítség is kellett a mostani szárnyaláshoz. Meddig folytatódhat még a forint rallyja?

Gyors tempóra kapcsolt a jegybank

Ha visszaemlékszünk, amikor Virág Barnabás, az MNB alelnöke májusban bejelentette, hogy monetáris szigorítási ciklus indul Magyarországon, még egy igen óvatos kamatemelési folyamatot várhattunk. Eleinte meglehetősen kis tempóban indult a szigorítás, nyáron 30 bázispontos lépésekkel emelte az irányadó rátát a jegybank Monetáris Tanácsa. Ősszel ennél is lassabb tempóra kapcsolt, szeptemberben és októberben mindösszesen 15-15 bázispontos szigorítás jött. A forint erre jelentős esésbe is kezdett, november folyamán szinte végig gyengült a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben.

Nőnek az MNB inflációs előrejelzései is, ezzel összhangban gyorsított a kamatemelési tempón a jegybank

Bár az MNB-nek nincs hivatalos árfolyamcélja, a forint erős volatilitása és tartós gyengesége szerepet játszhatott abban, hogy gyorsabb tempóra kapcsolja a szigorítást a jegybank. Novemberben irányadó rátának újra az egyhetes betéti tender kamatszintjét tették meg, hogy minden csütörtökön lehetőség adódjon a szigorításra. Ezzel az eszközzel éltek is a döntéshozók, azóta minden héten kamatot emelt a jegybank. Olyannyira, hogy a két ünnep között is 20 bázisponttal módosították felfelé az irányadó rátát, ami most már 4 %-on áll.

A kamatemelés még október végén sem tűnt ilyen gyorsnak, Virág Barnabás MNB alelnök akkori jelzése szerint 2021 végéig a 15 bázispontos kamatemelés lehet irányadó. Azóta viszont jó pár körülmény megváltozott. Az energiaárak az egekbe szöktek, ami a magyar inflációra is kihat; ráadásul a hazai pénzromlásról szóló adatok egyre erősebb inflációs nyomásról tanúskodtak. Emellett a régiós jegybankok is igen erős szigorítási ciklusba kezdtek, ami csökkentette a forint vonzerejét a vele egy kategóriába sorolható devizákkal szemben. A tartósan gyenge forint márpedig bizonytalanságot okoz a gazdasági működésben, és a külföldi befektetők szempontjából sem vonzó az instabil fizetőeszköz.

Pozitív belföldi és kinti kilátások

Amellett, hogy a piac végre meggyőződhetett a jegybank elkötelezettségéről, az országspecifikus tényezők is segíthetik a forintot. Igaz ugyan, hogy a kormány fiskális élénkítései növelik az inflációt, ami nyomást helyez a forintra, de erősebb gazdasági növekedést is hoznak. Márpedig ez igen pozitív hír a magyar fizetőeszköz szempontjából; a héten megjelent beszerzésimenedzser-index adatokban látszott is a gazdasági kilábalás.

Jól megy a magyar gazdaságnak, ez is segíti a forintot

A nemzetközi hangulat is a forint mellé állt az utóbbi napokban. A német tőzsdeindex, a DAX ma is folyamatos emelkedéssel csúcsközelben van, de a magyar tőzsdének is jól alakult eddig az év. Az általános befektetői optimizmus segíti a forinthoz hasonló sérülékeny devizákat, ami meg is látszik a mostani teljesítményében a magyar fizetőeszköznek.

Lassan határhoz ér az árfolyam

A forint számára 2021 utolsó hónapjaiban a 360 és 370 közötti sáv volt meghatározó az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam ugyanakkor egyre inkább a 370-es szint közelébe emelkedett, sokszor meg is haladva azt. Innentől az első kihívás a sávközép, a 365-ös szint megugrása volt, a forint az utóbbi napokban szinte észrevehetetlenül könnyen legyőzte ezt az akadályt. Most viszont már 362 alá is süllyedt az euróárfolyam, így újabb nehézség állhatja a forint útját. Ez pedig a lélektanilag és technikailag is igen fontos 360-as érték, amely már többször szabott gátat a forint további erősödésének. Ennek legyőzése egy lendületből meglepő lenne, ugyanakkor új sáv kialakítását jelenthetné a forint számára. Amennyiben újra a gyengülés felé fordulna a forint, a 365-ös szint már ellenállásként tornyosulna a további árfolyam-emelkedés előtt. Jelentős mozgást a csütörtöki nap hozhat, amikor a fentiek alapján a jegybank újra dönt az egyhetes betéti tender kamatáról.