2024 május 17

Bedőlt az Evergrande – Pácban Kína

A súlyosan eladósodott kínai ingatlanóriás, az Evergrande Group csütörtökön 15. fejezet szerinti csődvédelmet kért egy amerikai bíróságon.

A második legnagyobb csőd a történelemben

A manhattani csődbírósághoz benyújtott beadványában a cég a Hongkongban, a Kajmán-szigeteken és a Brit Virgin-szigeteken folyó szerkezetátalakítási eljárásokra hivatkozott.

A világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője 2021-ben fizetésképtelenné vált, és márciusban offshore adósságátütemezési programot jelentett be. Az Evergrande részvényeivel való kereskedés 2022 márciusa óta szünetel.

A 15. fejezet szerinti csődvédelem lehetővé teszi az amerikai csődbíróság számára, hogy beavatkozzon a hitelezők által átszervezés alatt álló külföldi vállalatok határokon átnyúló fizetésképtelenségi ügyébe. Célja, hogy megvédje az adósok vagyonát és megkönnyítse a pénzügyi gondokkal küzdő vállalkozások megmentését.

Az Evergrande leányvállalata, a Tianji Holdings és leányvállalata, a Scenery Journey szintén 15. fejezet szerinti védelmet kért egy manhattani csődbíróságon, a bejelentés szerint.

Bajban a kínai ingatlanszektor

Az Evergrande beadványa annak a félelemnek a közepette érkezett, hogy a kínai ingatlanszektor problémái átterjedhetnek a gazdaság más területeire is, ahol a növekedés már most is akadozik.

Legutóbb a Country Garden, amely korábban Kína egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője volt, nehezen tudta teljesíteni az amerikai dollárban denominált kötvények kamatszelvényeinek kifizetését, és profitfigyelmeztetést adott ki.

A Reuters szerint a cég legalább 10, szárazföldi Kínában forgalmazott jüan-kötvényének kereskedését is felfüggesztette.

Kína hatalmas ingatlanszektora régóta a világ második legnagyobb gazdaságának fontos növekedési motorja, és az ország GDP-jének 30%-át teszi ki.

A közelmúltban adott politikai jelzések ellenére a befektetők továbbra is aggódnak. Július végén a legfelsőbb vezetők jelezték, hogy az ingatlanszektor nagyobb támogatása felé mozdulnak el, megnyitva az utat a helyi önkormányzatok előtt a konkrét politikák végrehajtásához.

Hatalmas pénzek

Júliusban az Evergrande az elmúlt két év során 81 milliárd dolláros összesített veszteséget könyvelt el, miután küzdött a projektek befejezésével, valamint a beszállítók és hitelezők visszafizetésével.

A 2021-es és 2022-es nettó veszteség 476 milliárd jüan (66,36 milliárd dollár), illetve 105,9 milliárd jüan (14,76 milliárd dollár) volt, az ingatlanok leírása, a földterületek visszaadása, a pénzügyi eszközökön keletkezett veszteségek és a finanszírozási költségek miatt – közölte a vállalat.

A csődbejelentést Jimmy Fong írta alá, aki a China Evergrande Group „külföldi képviselőjeként” tüntette fel magát. Szerdára „a rendszer hitelezőinek” találkozóját tűzték ki a Sidley Austin, az Evergrande-ot képviselő amerikai székhelyű ügyvédi iroda hongkongi irodájában – tette hozzá a beadvány.

Forrás: cnbc.com

Képek forrása: shutterstock