2024 május 02

Óceánon úszó városok – utópia, vagy valóság?

A modern korok embere már régóta kacérkodik a gondolattal, hogy lakóhelyéül a tengereket, az óceánokat is meghódítja. Milyen kalandos is lehetne az élet a napsütötte, sós vizeken úszó városokban?

Poseidon díjat kap az első helyezett

Hogy ez azért mégsem a nagyon távoli idő, bizonyítja: mérnökök építészek, tudósok dolgoznak az óceáni városok elképzelésének a megvalósításán. A San Francosco-i Seasteading Intézetben csaknem két tucat szakértő foglalkozik a kérdéssel. A munkájukat támogatja az internet milliárdos Peter Thiel, a PayPal és a Facebook egyik befektetője.

Ez a támogatás tette lehetővé az intézet számára, hogy versenyt hirdessen az óceánon úszó városok megtervezésére. A vetélkedés Poseidon díját kapja meg az első helyezett, akinek sikerül olyan óceáni várost terveznie, amelyben legalább ötven állandó lakos él, az ingatlanok a szabad piacon megvásárolhatók, politikailag független. És, ami szintén nem lényegtelen, önfinanszírozó a projekt.

Mire a tervekből valóság lesz, addig még sok időnek kell eltelnie. A beérkezett elképzelések egyelőre inkább a fantázia szüleményei. Az egyik például egy,,hajóház”, amely százhúsz méter hosszú és ugyanilyen széles lenne. A hatalmas úszó alkalmatosságon kellene több, mint ezer embernek élnie és dolgoznia.

Szél- és napenergia, óceáni hőcserélő berendezések

Egy másik terv hatalmas fúrótorony szerű települést képzelne el, ezen kapnának helyet az irodák, a szállodák, a szolgáltató helyek és az apartmanok. Az elképzelések között olyan sík úszó települések is lennének, amelyek play mobil szerűen épülhetnének és kapcsolódhatnának egymáshoz.

Az óceánon úszó városok infrastruktúrájának elképzelései között felvonul szinte minden modern tervezett és már megvalósult technológia. Fontos szempont az önellátási képesség. A villamos áramról ennek megfelelően szél- és naperőművek gondoskodhatnának. A lakóépületek és irodák fűtéséről és hűtéséről óceáni hőcserélő berendezések gondoskodnának.

Az élelmiszer alapanyagát adhatnák az algák, ami nem igazán újszerű elképzelés. Az Amerikai Egyesül Államok hadserege jó ideje kísérletezik azzal, hogyan lehet az algát alapvető élelmiszerré átalakítani. És hát ott van az óceán, mint természetes ,,élelmiszerkamra” a maga egyelőre gazdag és elfogyasztható élővilágával.

Az IJburgiak megkezdték a tenger meghódítását

Az elképzelések fantázia gazdagok és nagyon különbözőek. Egy azonban közös köztük, a megvalósításuk rendkívül drága lenne, sok pénzt emésztene fel.

Utópia vagy valóság? Megoszlanak a vélemények. A Seasteading Intézet munkatársai azonban azzal érvelnek bármennyire is utópikusnak tűnnek a tervek, a világ már régen elindult az óceánok benépesítésének útján. Éppen Kalifornia partjainál kezdte meg az elmúlt esztendő végén a működését egy óceánjáró, amelyen Startup irodák százai kaptak helyet. A világ számos táján ismertek hasonló kezdeményezések. A japán Shimizu Corp. nevű cég az óceán partok előtt kialakított sziget tervét dolgozta ki, amelyek sorával a sűrűn lakott ország gondjai enyhíthetőek lennének.

A megoldásokért valójában nekünk európaiaknak nem is kell messzire mennünk. Amszterdam IJburg elnevezésű városnegyede már megkezdte a tenger meghódítását. Már több mint ötven úszó házat építettek fel a tengeren, s hírek szerint, hónapról hónapra újabbak készülnek el.