2024 május 02

Ez várhat az OTP-re – érdemes résen lenni

Nagyjából másfél héttel ezelőtt vége szakadt az OTP sávozásának, és a legnagyobb hazai blue chip erőteljes emelkedéssel tört ki korábbi zónájából. Ezzel úgy tűnt, hogy megnyílt az út akár az augusztusi lokális csúcsok felé is, és végre elhagyja az árfolyam a 8000 és 9000 közötti tartományt. A kamatstop azonban megálljt parancsolt, kérdés, hogy vége-e az OTP menetelésének, vagy pedig csak átmeneti megállóról beszélhetünk. Utóbbi esetén egy pozitív külső környezet és jó gyorsjelentés esetén remény lehet az 5 számjegyű részvényárfolyamra is.

Kitörés után

Az OTP árfolyama meglehetősen szűk sávban mozgott a hónap közepe előtt, így valamilyen szinten várható is volt már egy nagyobb elmozdulás. A bankpapír kitörését segíthette a javuló nemzetközi hangulat, a gázárak esése miatti remény a legrosszabb makrogazdasági forgatókönyvek elkerülésére, valamint a jegybank közbelépésének köszönhetően kialakuló forinterősödés is. Ráadásul ne felejtsük el, hogy az orosz-ukrán háború és az inflációs nyomás ellenére szépen teljesített az OTP a legutóbbi, augusztusban közzétett gyorsjelentés szerint is – a nagybank alapműködése tehát továbbra is igen hatékony.

Újra lépett a kormány, még jobban kiterjesztik a kamatstopot

Hétvégén azonban rossz hír érkezett a bankszektor számára; a kormány ugyanis a változó kamatozású hitelállománnyal bíró kis- és középvállalkozások esetében is kiterjesztette a kamatstop intézményét, ami újra több tízmilliárdos terhet ró a hazai kereskedelmi bankokra. Hétfőn ennek megfelelően esni kezdett az OTP árfolyama, végül azonban nem távolodott el túlságosan a 9000 forintos értékektől. Vélhetően a piac számíthatott is a korábbi intézkedések alapján további terhek felmerülésére az elszálló kamatok következtében. Jó hír lehetett, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerint a bankadó viszont módosulhat, jobban járhatnak a többet hitelező bankok.

Nemsokára gyorsjelentés

Az OTP ez utáni mozgását a fenti tényezők mellett alakíthatja az is, hogy sikerül-e megállapodni az uniós forrásokról. A hazai makrogazdasági környezetet ugyanis jelentősen befolyásolhatná pozitív előjellel a pénzek megérkezése. Ugyanígy fontos lehet a nemzetközi tőkepiaci hangulat alakulása, amelyre a legtöbb esetben érzékenyen reagál az OTP részvényeinek árfolyama is. Az orosz-ukrán háború kapcsán értelemszerűen egy tűzszünet, vagy békemegállapodás lenne a legjobb a mindkét piacon jelenlévő bank számára, de már a feszültség enyhülése is jót tehet a részvény megítélésének. Érkezik bő két hét múlva, tervezetten november 10-én a harmadik negyedéves gyorsjelentés is, az ehhez fűződő várakozások is alakíthatják az OTP árfolyamát.