Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 20

Forint – sorsdöntő nap, 300 vagy 400 lesz az euró?

Ma tartja kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A forint szempontjából is kiemelt jelentőségű lehet az alkalom, hiszen a kamatszint alapvető tényező egy deviza piaci megítélése szempontjából. Nemcsak a döntés, de az utána lévő kommunikáció is érdekes lehet majd.

Forint – kicsit elgyengült

A forint alig több, mint egy héttel ezelőtt új éves csúcsra erősödött az euróval szemben. Az EUR/HUF keresztárfolyam csaknem 367-ig esett, tavaly tavasszal láthattunk csak ennyire erős forintot. Azóta viszont némileg gyengült a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben. Ehhez akár hozzájárulhatott a Fed vártnál kicsit szigorúbb hangneme is a monetáris politikájuk folytatását illetően. Márpedig ez a tényező a forint árfolyamára is befolyással lehet a korábbi elemzői megszólalások alapján is. Nem túl jelentős gyengülésről van szó ugyanakkor, jelenleg nagyjából 374 forintot kell adni egy euróért a devizapiacon.

Jön a nagy döntés

14 órakor érkezik az MNB kamatdöntő ülése. Arra nem igazán kell számítani a korábbi jelzések alapján, hogy a jelenleg nem irányadó, 13 %-on álló alapkamathoz hozzányúlnak a jegybankárok. Az egynapos betéti kamat 17 %-os mértékének változtatására viszont tetemes az esély. (Mint emlékezetes, az eszközt október közepén, a forint rendkívül agresszív zuhanása utána vezette be az MNB.) Május végén ugyanis az MNB elkezdte a monetáris lazítást. Akkor 100 bázisponttal csökkent a jelenlegi szintre az irányadó ráta. Bár Matolcsy György jegybankelnök akkori kijelentése szerint az infláció továbbra is közellenség, lehetőség nyílt a monetáris politika normalizációjára. Azóta tudjuk, hogy a májusi inflációs adat a vártnál kisebb pénzromlást mutatott.

Ma eldől, hogy ez milyen mértékű monetáris lazításra készteti a jegybanki döntéshozókat. A forint szempontjából egyértelműen kulcsfontosságú a kamatszint, így van miért izgulni a mai kamatdöntés előtt. Érdemes lesz figyelemmel követnünk az ülés utáni háttérbeszélgetést, tájékoztatót is. Ekkor tudhatunk meg ugyanis többet a jegybank várakozásairól, a monetáris politika esetleges további útjáról. Érkezik a hónapban az MNB inflációs jelentése is, a későbbiekben ez is fontos lehet a kamatcsökkentési ciklus szempontjából.

Az MNB májusi sajtótájékoztatója

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!