Sötét mód ikon
2026 július 14
Ukrajna drónokat adna el Amerikának? –Zelenszkij-Trump megállapodás körvanalazódik

Ukrajna drónokat adna el Amerikának? –Zelenszkij-Trump megállapodás körvanalazódik

Az Egyesült Államok és Ukrajna kölcsönösen előnyös megállapodásra készülhet. Donald Trump és Volodimir Zelenszkij tárgyalásai nyomán Washington megvásárolná az orosz fronton bizonyított ukrán dróntechnológiát, cserébe Kijev amerikai fegyvereket venne.

Donald Trump volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő egy olyan katonai-technológiai megállapodáson dolgozik, amely alapjaiban formálhatja át az amerikai drónstratégiát és Ukrajna hadiipari kapcsolatait. A terv szerint Washington megvásárolna harctéren tesztelt ukrán drónokat, miközben Kijev amerikai fegyverek beszerzését vállalná – jelent meg a hír a Reuters oldalán.

A tervezett együttműködés új szintre emelné a két ország hadiipari kapcsolatát, és elősegítené az amerikai pilóta nélküli rendszerek fejlesztését is. Az ukrán elnök szerint a harcmezőn bevált drónok kulcsszerepet játszanak hazája védekezésében, és értékes tapasztalatokat nyújthatnak az Egyesült Államok számára is.

Harctéri technológiát venne Amerika Ukrajnától

Zelenszkij a New York Postnak adott interjúban megerősítette, legutóbbi Trumppal folytatott egyeztetései olyan partnerségről szóltak, amely segítené az Egyesült Államokat a dróntechnológia fejlesztésében. Mint mondta, az ukrán drónok képesek voltak 1300 kilométer mélyen csapást mérni orosz célpontokra.

Amerika népének szüksége van erre a technológiára, és ott kell lennie a tarsolyodban” — fogalmazott Zelenszkij.

Drónokkal nyert háború egy előnyös ukrán exportlehetőség?

Zelenszkij szerint a drónok kulcsszerepet játszanak abban, hogy Ukrajna több mint három éve képes ellenállni az orosz inváziónak. Kijev kész megosztani ezt a tudást és technológiát Amerikával és más európai szövetségeseivel. A megbeszélések jelenleg Dániával, Norvégiával és Németországgal is zajlanak.

Trump-Ukrajna kapcsolatok: geopolitikai kockázatok és lehetőségek

A jövő évi amerikai védelmi költségvetésben hangsúlyos szerepet kapnak a kis méretű drónok, részben az ukrajnai háború tanulságai miatt. A megállapodás nemcsak hadiipari, hanem gazdasági és diplomáciai előnyökkel is járhat.

Az Zelenszkij interjú videója ITT látható

Címlapkép forrása: YouTube (Interjú Zelenszkijjel)

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.