Süli János, Paks polgármestere (Néppárt) azt mondta, a
tanácsban a településekről érkező igényeket összehangolják,
rangsorolják és a közös elképzeléseket továbbítják majd a
kormányzat felé.
Hozzátette: az ülésen jelenlévő Lázár János Miniszterelnökséget
vezető miniszter megerősítette, hogy a kormányzat fenntartva az
idén helyreállított támogatási rendszert, a Paks II. projekthez
közvetlenül kötődő fejlesztésekre is biztosít keretet, amit uniós
pályázati forrásokkal szeretnének kiegészíteni. Aszódi Attila,
a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős
kormánybiztos elmondta, hogy nagy jelentőséget tulajdonít a tanács
létrejöttének, mert itt a települések el tudják mondani, milyen
fejlesztéseket szeretnének, tudják koordinálni ezeket annak
érdekében, hogy az építkezés környéke a lehető leghatékonyabban
tudjon fejlődni a következő időszakban.
Kiemelte, hogy a tanács a kormány és az erőmű térsége közötti
kétoldalú információáramlást hivatott elősegíteni, illetve azt,
hogy a régiós fejlesztések minél inkább illeszkedjenek a
beruházáshoz. Aszódi Attila azt mondta, hogy a blokkok
létesítésének előkészítéséről a jövőben a kormány mellett a Paksi
Társadalmi Tanácsnak, rajta keresztül a régióban élőknek is be
fognak számolni, a tervek szerint félévente. A mostani ülésen arról
adott tájékoztatást, hogy ütem szerint halad a munka, az orosz fél
dolgozik a tervezésen. Itthon – mondta – az év eddig eltelt
részében a törvényalkotás terén tettek lépéseket, megszületett a
Paks II. törvény, elkezdődött a földtani kutatási program, ezzel
párhuzamosan az atomerőmű területén az orosz fél mérnök-geológiai
vizsgálatokat végez az épületek alapozásához szükséges geofizikai
adatok meghatározása érdekében. Kitért arra, hogy a
környezetvédelmi engedélyezés keretében lakossági fórumsorozatot
tartottak az atomerőmű térségében. A következő két hónapban ez
folytatódik, de immár az ország határain túl, tizenegy országban
szerveznek szakmai konzultációt, lakossági fórumokat. A környező
országok mellett Görögország, Málta, Németország és Csehország
jelezte igényét erre. Szó esett a társadalmi tanács ülésén a
tervezett Duna-hídról is. Ezzel kapcsolatban Aszódi Attila azt
mondta, az átkelőre nem az erőműépítés miatt van szükség, hanem
azért, hogy a kalocsai régió is bekapcsolódhasson a beruházásba.
Mint mondta, három nyomvonal és öt hídtípus jött eddig szóba, a
legvalószínűbb, hogy a híd Foktőt és valamelyik Dunaszentgyörgy és
Gerjen közötti települést köti majd össze. Süli János
hangsúlyozta, hogy hosszú távra szolgálja a kalocsai térség jövőjét
a híd, mert általa a kalocsai városközpont és az atomerőmű közötti
távolság 11-12 kilométerre rövidül, illetve a kalocsai térség az
M6-os autópályával is közvetlen összeköttetésbe kerül. Paks
polgármestere azt mondta, a fórumon az előkészítésben részt vevők
arról tájékoztatták a polgármestereket, hogy kerékpárút biztosan
lesz a hídon, de az még nem dőlt el, hogy lesz-e lehetőség vasúti
átkelésre is. Ezt az opciót még vizsgálják. A Paksi Társadalmi
Tanács 41, a paksi atomerőmű környezetében fekvő település
részvételével jött létre ez év júniusában azzal a céllal, hogy
támogassa a Paks környéki településeket, és tájékoztassa azok
lakosságát a Paks II. beruházással kapcsolatban. A szervezet
feladata, hogy közvetlen kapcsolatot biztosítson a kormány és a
Paks környéki települések között.