Sötét mód ikon
2026 január 21
Fix lekötést és tőkegaranciát ígért, veszteségesen kereskedett – 160 milliós bírság az MNB-től

Fix lekötést és tőkegaranciát ígért, veszteségesen kereskedett – 160 milliós bírság az MNB-től

Az MNB 160 millió forintos bírságot szabott ki egy magánszemélyre, aki engedély nélkül végzett pénzügyi szolgáltatást, és közel százhatvan befektetőtől gyűjtött pénzt „szabad tőzsdei kereskedés” és „fix lekötés” ígéretével.

Az MNB 160 millió forintra bírságolt egy magánszemélyt. Forrás: Unsplash (illusztráció)

Az MNB 160 milliós bírságot szabott ki jogosulatlan befektetések miatt

Súlyos piacfelügyeleti jogsértés miatt szabott ki 160 millió forintos bírságot egy magánszemélyre a Magyar Nemzeti Bank. Az érintett engedély nélkül végzett pénzügyi szolgáltatási tevékenységet, közel százhatvan befektetőtől gyűjtött pénzt, miközben olyan konstrukciókat kínált, amelyekre sem jogosultsága, sem fedezete nem volt – jelent meg az eljárásról szóló jegybanki közlemény az MNB oldalán.

Szabad tőzsdei kereskedést és fix hozamot ígért

Az MNB vizsgálata szerint a magánszemély 160 magyar természetes személlyel kötött megbízási szerződéseket. A befektetők két konstrukció közül választhattak: úgynevezett „szabad tőzsdei kereskedés” vagy „fix lekötés” formájában bízták rá pénzüket.

A szerződések alapján az érintett 100 százalékos tőkegaranciát vállalt az átvett pénzeszközökre, a fix lekötés esetében pedig előre meghatározott hozamot is ígért. Ezek az ígéretek azonban nem álltak összhangban sem a jogszabályi környezettel, sem a tényleges tevékenységgel.

A befektetők pénzének csak töredékével kereskedett

A jegybank megállapította, hogy a befektetők által átutalt jelentős összegnek csupán kisebb részét használta fel ténylegesen devizapárokkal történő, úgynevezett forex típusú kereskedésre. Ezek a tranzakciók ráadásul veszteségesek voltak.

A befektetők pénzét a magánszemély saját és más befektetők pénzeszközeivel együtt, elkülönítés nélkül kezelte, ami súlyos szabálytalanságnak minősül a pénzügyi piacokon.

Engedély nélküli, üzletszerű pénzügyi tevékenység

A piacfelügyeleti eljárás során az MNB arra a következtetésre jutott, hogy az érintett tevékenységét üzletszerűen végezte. Ez azt jelenti, hogy rendszeresen, ellenérték fejében, nyereség elérése érdekében, előre meg nem határozott befektetői kör számára nyújtott pénzügyi szolgáltatást.

Mindezt úgy tette, hogy semmilyen, a jegybank által kiadott engedéllyel nem rendelkezett, amely jogosulttá tette volna más visszafizetendő pénzeszközök nyilvánosságtól történő elfogadására.

Azonnali tiltás és büntetőeljárás is indult

Az MNB a határozatában azonnali hatállyal megtiltotta a magánszemélynek, hogy az engedélye nélkül pénzügyi szolgáltatási tevékenységet folytasson. Különösen más visszafizetendő pénzeszköz nyilvánosságtól történő elfogadására vonatkozó tevékenységet folytasson.

A jegybank korábban már feljelentést tett az ügyben a Fővárosi Főügyészségen. Már tavaly augusztusban is felhívta a nyilvánosság figyelmét az érintettel szemben alkalmazott ideiglenes tiltó intézkedésre.

A súlyosbító és enyhítő körülményeket is mérlegeltek

A bírság összegének meghatározásakor az MNB súlyosbító körülményként értékelte, hogy a magánszemély hosszabb időn keresztül, jelentős számú ügyfelet érintően folytatta tevékenységét, miközben pénz- és tőkepiaci ismeretekkel is rendelkezett. Enyhítő körülményként ugyanakkor figyelembe vették az érintett együttműködését a vizsgálat során.

A jegybank óvatosságra inti a befektetőket

Az MNB hangsúlyozta: pénzügyi szolgáltatás vagy befektetési lehetőség igénybevétele előtt minden esetben érdemes ellenőrizni, hogy az azt kínáló személy vagy társaság rendelkezik-e a szükséges engedéllyel vagy regisztrációval.

A jegybank nyilvános adatbázisaiban elérhető a jogszerűen működő piaci szereplők listája, valamint a jogosulatlan szolgáltatókat bemutató figyelmeztető nyilvántartás is. Az MNB ügyfélszolgálata, Pénzügyi Navigátor irodái és hivatalos honlapja további tájékoztatást nyújt az érdeklődők számára.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash (illusztráció)

Oszlányi Gyöngyvér



Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója, ahol gazdasági témájú cikkeket ír, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Médiaworksnél dolgozott újságíróként, és megfordult a Világgazdaság, Magyar Nemzet, Bors, Ripost vagy Metropol oldalain. Tapasztalata kiterjed a gazdasági, kulturális, valamint közösségi hírek szerkesztésére, és szoros kapcsolatban áll a napi gazdasági eseményekkel.Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Rendszeresen vett részt sajtóeseményeken, ahol interjúkat, tudósításokat és beszámolókat készített, sőt videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Pályafutását művészeti menedzseri és újságírói diplomával kezdte, majd a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Két évig műsorvezetőként dolgozott filmes témájú podcasteken. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, ahol sikeres reklámkampányokat szervezett és PR területen szerzett tapasztalatokat. Ezen kívül dizájnerként és kulturális menedzserként is több projektben vett rész sikeresen. Gyöngyvér fiatal korában táncművészként dolgozott nemzetközi filmekben szerepelt és modern darabokban működött közre.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.