Június vége és július eleje több fontos adózási határidőt is hoz. A NAV arra figyelmeztet, hogy a gépjárműadó részletfizetését már csak június 30-ig lehet kérni, ugyanez a határideje a 2024-es globális minimumadó bevallásának is. Július 1-jétől pedig új uniós vámszabály lép életbe az EU-n kívüli webáruházakból rendelt kiscsomagokra. Mutatjuk a részleteket.

Határidőkre figyelmeztet a NAV. Forrás: Unsplash
NAV-határidők június végén, a részletfizetés, a minimumadó és 3 eurós vám is érkezik
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerint június utolsó napjai különösen fontosak lehetnek a magánszemélyeknek és a nagyvállalatoknak is. A gépjárműadóval érintett autósoknak, illetve a globális minimumadó alá tartozó cégeknek is június 30-ig kell lépniük.
A határidők elmulasztása nemcsak kényelmetlenséget, hanem pénzügyi következményeket is okozhat. A gépjárműadónál a részletfizetési lehetőség később már nem pótolható, a nagyvállalatoknál pedig akár milliós bírság is jöhet a hibás vagy elmaradt bevallás miatt – hívta fel a figyelmet az adóhatóság.
Gépjárműadó – Június 30-ig kérhető a részletfizetés
Aki magánszemélyként egy összegben nem tudja megfizetni a gépjárműadót, június 30-ig kérheti a NAV-tól az automatikus, legfeljebb öthavi pótlékmentes részletfizetést.
A kérelmet a legegyszerűbben a NAV-Mobil alkalmazásban lehet beadni. A folyamat néhány lépésből áll, nem kell külön indokolni, és igazolásokat sem kell csatolni. A NAV nem vizsgálja a fizetési nehézség okát, az elbírálás automatikus.
A határidő azonban jogvesztő. Ez azt jelenti, hogy aki június 30-ig nem nyújtja be a kérelmet, később már igazolási kérelemmel sem mentheti ki a késedelmet. A NAV korábbi adatai szerint idén már csaknem 37 ezren kértek részletfizetést, összesen mintegy 1,5 milliárd forintnyi gépjárműadóra.
Aki nem fizet, komoly következményekkel számolhat
Azoknak is érdemes ellenőrizniük a kötelezettségüket, akik még nem fizettek, de részletfizetést sem kérnének. A gépjárműadó befizethető a NAV-Mobilban bankkártyával, vagy átutalással is a gépjárműadós számlára.
Ha valaki nem fizet, késedelmi pótlékra számíthat. Súlyosabb esetben a jármű forgalomból való kivonása is felmerülhet. Ezért a NAV szerint érdemes még a határidő előtt rendezni a tartozást vagy kérni a részletfizetést.
Globális minimumadónál a nagyvállalatoknak is június 30. a határidő
Szintén június 30-ig kell bevallaniuk és megfizetniük a 2024-es adóévre vonatkozó globális minimumadót az érintett normál üzleti éves multinacionális vagy nagyméretű belföldi vállalatcsoportok magyarországi tagjainak.
A kötelezettség azokra a vállalatcsoportokra vonatkozik, amelyek éves konszolidált árbevétele az adóévet megelőző négy pénzügyi év közül legalább kettőben eléri vagy meghaladja a 750 millió eurót.
A bevallást a 24GLBADO-űrlapon kell benyújtani, kizárólag elektronikusan, az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban, vagyis az ONYA felületén. A NAV szerint a hibás, hiányos, késedelmes vagy elmaradt teljesítés esetén akár 10 millió forintos mulasztási bírság is kiszabható.
Július 1-től jön a 3 eurós átalányvám
Július 1-jétől Magyarországon is alkalmazni kell az új uniós vámszabályt. Ez az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 eurónál kisebb értékű csomagokban lévő árukat érinti.
Az új szabály szerint az érintett áruk után 3 eurós átalányvámot kell fizetni. Fontos, hogy ez nem feltétlenül csomagonként értendő. Eltérő vámtarifaszámú termékeknél a fizetendő összeg több tételre is vonatkozhat.
A NAV szerint a vásárlóknak általában nincs külön teendőjük, mert a vámkezelést továbbra is a posta, a futárszolgálat vagy a platform megbízottja intézi. A változás mégis sokakat érinthet, főleg azokat, akik rendszeresen rendelnek kisebb értékű termékeket EU-n kívüli webáruházakból.
Érdemes időben ellenőrizni a teendőket
A következő napokban tehát három területre is figyelni kell. A gépjárműadóra, a globális minimumadó bevallására és az új vámszabályra. A NAV külön tematikus oldalon gyűjtötte össze a nyári határidőkhöz kapcsolódó tudnivalókat.
Az autósoknak a június 30-i részletfizetési határidő lehet a legfontosabb, a nagyvállalatoknak a globális minimumadó bevallása, az online vásárlóknak pedig a július 1-jétől érkező 3 eurós vámszabály.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Címlapkép forrása: Unsplash