2024 április 25

Doge Day

Szárnyal a poénból létrehozott Dogecoin. A 2021-es hozama több mint 7000%, ez majdnem kétszer több mint az S&P 500 osztalékkal korrigált hozama 1988 óta. A Dogecoin egy mémből több mint 50 milliárd dolláros kapitalizációjú eszközzé nőte ki magát. Jelenleg a Doge az 5. legnagyobb kriptovaluta. Piaci kapitalizáció alapján jelenleg nagyobb, mint például a Ford Motor Company vagy a Marriott International.

A Doge múlthéten közel 400%-ot emelkedett, lokális csúcspontján elérte 0.4377 dollárt is. A coin hívőin nevetett a fél világ, most ők nevetnek. A Dogecoin a kriptovaluták GameStop-ja. Sok lakossági befektető csak azért vásárolt Doge-t, hogy részese lehessen valaminek különösnek. Ahogy tették ezt sokan a GameStop esetében is. Az emelkedés hátterében ugyanúgy főleg a közösségi platformok állnak, mint a GameStop-nál.

A közösségi médiában 1 dolláros célárról beszélnek. Múlthét szerdáig soha nem kereskedtek 10 cent felett a coinnal. Pénteken 0.43 cent fölött is járt, jelenleg 0.38 cent körül jegyzik. A legismertebb Dogecoin „hívő” Elon Musk, aki előszeretettel posztolt a Twitter oldalára a Doge-ról, majd gyakorlatilag minden ilyen tweetjét látványos áremelkedés követett. A legutolsó tweetje pont péntek reggel volt, ami után új csúcsra tört az árfolyam. Csak pénteken több mint 150%-kal emelkedett az árfolyam. A hétfői záróára 38 cent volt, januárban pedig kevesebbet ért egy coin, mint 0.0100.

Elon Musk mellett más híres emberek is promótálták a Doge-t, például a rapper Snoop Dogg is.

Az őrület tovább fokozódik.

Az őrület következő mérföldköve a mai nap lehet. A közösségi médiában április 20-át „Doge Day”-nek minősítették. Futótűzként terjed a közösségi platformokon a kedden, keleti idő szerint délután 5 órára, tervezett „esemény”, amelynek keretében 1 dollárig repítenék fel a Dogecoin árfolyamát.

Amennyiben a Doge árfolyama elérné az 1 dollárt, értéke meghaladna olyan cégeket, mint az Advanced Micro Devices vagy a General Motors.

Ez abszurd. Még soha nem láttam hasonlót.” mondta a coin egyik alapítója, Billy Markus.

A Dogecoin semmilyen célt nem szolgál. A Bitcoinnal ellentétben a létező érmék száma sincs korlátozva, végtelen mennyiségben előállítható.  A számítógépek minden nap matematikai feladványokat oldanak meg, hogy kibányásszák az új coinokat. A CoinDesk szerint 129,2 milliárd Dogecoin volt forgalomban hétfőn. A Kraken adatai szerint múlthét csütörtökön és pénteken a kereskedés volumene 71x magasabb volt, mint a 30 napos átlag.

A közösségi oldalakat elöntötték az egyre magasabb célárak. Egyesek az 1 dollár helyett már inkább 10 dollárig tartanák. Többen figyelmeztették a posztolókat, hogy 9 dollárnál már nagyobb lenne, mint maga a Bitcoin.

Furcsa, de igaz tény 2021-re:

A Kranken adatai szerint, ha valaki 2020. december 31-én 10.000 dollárt fektetett volna be Dogecoinba, az ma közel 700 ezer dollárt érne. Ugyanekkora összegű befektetés a GameStop-ban közel 90 ezer dollárt érne ma. Míg az S&P 500-ba fektetve ~12.000 dollár értékű lenne.

Sok Dogecoin-ba fektető nem rég óta van a piacon és nem látta még például a Bitcoin vagy egyáltalán a tőzsdék nagymértékű korrekcióját. Jelenleg nincs ok aggódni, nem valószínű, hogy a részvénypiacon összeomlás lenne. Azonban a Dogecoin-ra buborékként tekintek.” mondta Robert Drach vagyonkezelő.

Mr. Drach szerint stimulus checkek és az alacsony hitelfelvételi költségek tették lehetővé az elmúlt egy évben a részvények szárnyalását és a Dogecoin emelkedésében is vélhetően nagy szerepet játszottak.

Az Amerikában népszerű Robinhood kereskedési platformon annyi megbízást adtak a coin-ra, hogy csütörtökön összeomlott az egész kriptovaluta kereskedési rendszerük. A Robinhood elmondása szerint 2 órán belül megoldották a problémát, azonban pénteken ismét gondokkal küzdöttek, ami késedelmes értesítéséhez vezetett.

Shaun Becker a Doge Day egyik promótere szerint kedden valószínűleg el fogja érni az árfolyam az 1 dollárt. Mr Becker azt is hozzátette, hogy „nem akarom, hogy bárki is kockázatos befektetéseket tegyen.”

Fontos kiemelni, hogy a Yahoo szerint az összes létező Dogecoin több mint 65%-a csak 98 tárca között oszlik szét. A legnagyobb tárca az összes Dogecoin 28%-át tartalmazza. A coinok 40%-a valójában csak 5 ember kezében van. Akand Sitra a TRM Labs stratégája szerint a Dogecoin „scam”.

A közösségi médiában egyre több olyan poszt terjedt el, melyekben a posztolók bejelentették, hogy milliomossá váltak a Dogecoin extrém mértékű növekedésének köszönhetően. Egyeseken kapzsiság uralkodhat el.  A részvényekből és más kriptovalutákból jelentős tőke vándorolt át a Doge-ba. Az biztos, hogy a korán beszállók elképesztő hozamokat érhettek el. A későn beszállóknak viszont akár csúnya véget is érhet a történet.

A Dogecoin historikus teljesítménye:

Idén közel +7000%, az elmúlt egy év során több mint +16 000%, indulása óta +99 500%. Elképesztő és egyben szürreális is.

A Dogecoin múltheti szárnyalása.
Az idei teljesítmény.
Forrás: CoinMarketCap

A szerző nem tart semmilyen nyitott pozíciót a szóban forgó instrumentumból. A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!